Bol najbohatšou česko-slovenskou celebritou: Z majetku Karla Gotta sa vám zakrúti hlava!

Bol najbohatšou česko-slovenskou celebritou: Z majetku Karla Gotta sa vám zakrúti hlava!
40 fotiek v galérií

Zlatý hlas Prahy už dospieval. Sinatra Východu, ako zvykli Karla Gotta prezývať nám už nebude spríjemňovať chvíle nikdy naživo, už iba z archívu a z našich spomienok.

VIDEO: Karel Gott - Být stále mlád (Forever Young) (2000)

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni ako jediný potomok Karla Gotta a Marie, rodenej Valešovej. V mladosti chcel byť maliarom, neúspešne sa pokúšal o štúdium výtvarného umenia. Keď nebol prijatý, išiel študovať na učilište ČKD v odbore elektromontér.

Životný príbeh Karla Gotta (†80): Ťažké začiatky, obrovské rany, smrť rodičov a boj s rakovinou

Začiatok jeho kariéry
Viaže sa k roku 1958, kedy sa prihlásil do súťaže „Hľadáme nové talenty“. Jeho operný lyrický tenor oproti hlasom z tej doby nevyvolal vtedy veľký záujem publika. Neskôr začal v rokoch 1960-1966 študovať operný spev na Pražskom konzervatóriu.

Kliknite do galérie Gottových fotiek pod článkom.

Prvé úspechy a veľké predaje
Jeho popularita začala stúpa od roku 1960. V roku 1962 ho prijala k sebe úspešná hudobná firma Supraphon a za rok 1963 dostal prvého Zlatého slávika! V r. 1967 vyrazil na 7-mesačný angažmán do hotela Frontier v Las Vegas. Po návrate domov vydal nemeckú platňu Gold Prague, ktorú si kúpilo 450 000 poslucháčov. Túto platňu odborníci označili za jeho najúspešnejšiu a najpredávanejšiu platňu 60. rokov. Od tých čias patrí Gott medzi uznávaných a úspešných spevákov aj v zahraničí.

VIDEO: Karel Gott - Když muž se ženou snídá


Viac ako milión predaných platní
Ďalší prevrat v jeho kariére sa uskutočnil v roku 1971, kedy bolo viac ako 1 mil. platní porozvážaných po celej Európe. Za tento úspech dostal diamantovú platňu. Karel Gott často koncertoval v zahraničí: Paríž, Paraguaj, Las Vegas, Hollywood, Moskva, Brusel, Berlín, Rím, Londýn, New York, Sydney.

Pol miliardy poslucháčov
Jeho najúspešnejšia pieseň Lady carneval z roku 1968 dostala vždy nejakú cenu. Lady carneval spieval Gott vo viac ako 60 štátoch sveta. V zahraničí sa stretol aj so svetovými legendami Cher, Barbra Streisand, Tom Jones, Frank Sinatra, Sonny Bono, Diana Rossová a mnoho ďalších.

V roku 1999 bol jeho koncert pred Zakázaným Mestom v Číne vysielaný do mnohých štátov a sledovalo ho viac než 600 mil. ľudí. Je zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako stálica popmusic a tiež ako spevák s najpestrejším repertoárom. V roku 1969 nahral platňu Vánoce ve zlaté Praze, ktorej sa predalo cez 13 mil. nosičov. V roku 1977 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1985 titul národný umelec. Za rok 2011 Karel Gott dostal 37. Českého slávika.

Ohromné štatistiky
Karel Gott pôsobil na scéne viac ako 50 rokov, je držiteľom 40 slávikov, vlastní okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné platne, 7 diamantových platní. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 mil. nosičov, vydal okolo 400 platní, nahral viac ako 2600 piesní z toho okolo 300 duetov, hlavne s Helenou Vondráčkovou a Luciou Bílou.

Bol taktiež najbohatšou Česko-slovenskou celebritou a jeho majetok sa odhaduje na viac ako 900 mil. českých korún.


Zdroj: red, wikipedia

 40 fotografií

Bol najbohatšou česko-slovenskou celebritou: Z majetku Karla Gotta sa vám zakrúti hlava!Bol najbohatšou česko-slovenskou celebritou: Z majetku Karla Gotta sa vám zakrúti hlava!Bol najbohatšou česko-slovenskou celebritou: Z majetku Karla Gotta sa vám zakrúti hlava!Bol najbohatšou česko-slovenskou celebritou: Z majetku Karla Gotta sa vám zakrúti hlava!
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa