Najedzte sa týchto zdravých listov: Osobu v zrkadle nespoznáte!

Najedzte sa týchto zdravých listov: Osobu v zrkadle nespoznáte!

Na jeho zázračné účinky nedal dopustiť Pepek Námorník, a hoci to s obsahom železa v špenáte nie je také horúce, ako sa domnievali odborníci pred päťdesiatimi rokmi, špenát patrí k potravinám, ktorých blahodarné účinky na organizmus sú príslovečné. Pochutíte si na špenáte s nami?

Zásobáreň vitamínov
Špenát patrí k listovej zelenine, ktorá je známa vysokým obsahom vitamínov a minerálov. Okrem železa obsahuje špenát aj kalcium, magnézium, zinok a selén. Vitamín E, ktorý je v špenáte bohato zastúpený, pomáha organizmus chrániť pred karcinogénnymi ochoreniami, chráni cievy, pečeň a dokonca bojuje aj proti únave.

Významnú úlohu v špenátových listoch zohráva aj vitamín C. Ten zvyšuje imunitu, spomaľuje starnutie, chráni bunky pred voľnými radikálmi a má nezanedbateľnú funkciu pri stavbe kostí a svalovej hmoty. Špenát tiež pozitívne vplýva na znižovanie cholesterolu, ak vás teda trápi vysoký cholesterol, určite špenát zaraďte medzi svoje top potraviny.

Okrem spomínaných vitamínov nesmieme zabudnúť ani na vitamíny A, K a B, ktoré sa nachádzajú v špenáte a sú pre ľudské telo mimoriadne dôležité. Mimochodom, v sto gramoch čerstvého špenátu sa nachádza až tretina odporúčanej dennej dávky vitamínu B9.

Pre mamičky
Plánujete bábätko, alebo už je na ceste? Potom iste viete, že pre správny vývin plodu je nevyhnutná kyselina listová. Okrem výživových doplnkov je vhodné užívať ju aj v prírodnej forme, napríklad v šaláte či v špenáte. Iste vás poteší aj fakt, že špenát je plný antioxidantov, preto si ho doprajte nielen v domácom obľúbenom prívarku, ale aj vo forme šalátu či zdravej polievky.

Čosi pre krásu
Okrem pevnejšieho zdravia získate konzumovaním špenátu aj krajšie nechty, silnejšie vlasy a vďaka zinku aj zdravú pleť, špenát totiž priaznivo vplýva na elasticitu pokožky a účinne bojuje proti štiepeniu nechtov. A keďže sa v sto gramoch nachádza len 20 kcal, je pri redukčnej diéte viac než vhodný.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa