Najhygienickejšie umývanie riadu: Určite vám to už napadlo

Najhygienickejšie umývanie riadu: Určite vám to už napadlo

Kuchyňa je časťou domácnosti, v ktorej je potrebné venovať hygiene zvýšenú pozornosť. Jedlo sa časom rozkladá a v súčinnosti s pôsobením hmyzu môžu vznikať rôzne choroboplodné zárodky.

Preto je potrebné udržiavať kuchyňu v čistote, a to predovšetkým čistými a hygienickými pomôckami. Najviac pozornosti si žiada práve špongia na riad a utierka, ktorou utierate kuchynské plochy.

Čistite všetky plochy
V kuchyni sa vyskytuje niekoľkonásobne viac baktérií ako v iných častiach domácností. Súvisí to s používaním potravín a s ich zvyškami, ktoré častokrát na kuchynskej linke nechávame ležať. Pre zachovanie hygieny v kuchyni je potrebné plochy kuchynskej linky (a to nielen pracovnú dosku) pravidelne čistiť.

Stáva sa, že rozlejete mlieko, vykypí vám hrniec, vypení práve otváraná fľaša s nejakým sladkým sýteným nápojom. Aj keď sa vám to nezdá, čiastočky potravín sa rozširujú po všetkých plochách kuchyne. Pravidelne preto čistite nielen pracovnú dosku, ale aj vertikálne plochy, akými sú napríklad dvierka, alebo aj podlaha. Najlepšie papierovými alebo jednorázovými utierkami.

Špongia a spol.
Azda najdôležitejšie je, aké pomôcky používate na čistenie kuchyne. Utierka, ktorou utierate plochy kuchynskej linky by mali byť používané len na tento účel a pravidelne vymieňané. Vyvarujte sa "odkladaniu" mokrých handier v umývadle. Takto sa totižto stáva ideálnym miestom pre šírenie choroboplodných zárodkov. A keď si predstavíte, že takouto utierkou potom máte utrieť pracovnú plochu linky, nečudujte sa, že vám po tele začnú naskakovať zimomriavky.

Používať na umývanie riadu špongiu nie je tiež veľmi hygienické. Obsahuje totiž obrovské množstvo pórov, v ktorých sa zachytávajú zvyšky jedla z riadu a tie nie vždy zo špongie dostanete von. Ak ju navyše necháte pohodenú mokrú len tak v umývadle, hygiena je to posledné, čo vo svojej kuchyni nájdete.

Riešenie
Ideálnym riešením na hygienické umývanie riadu je umývačka riadu. Okrem toho, že je hygienickejšia, šetrí vodu a samozrejme váš čas a vašu prácu. V prípade, že nechcete v tomto momente investovať do umývačky riadu, riešenie máme aj pre vás. Hygienickejšie ako používať špongie sú určite kefky na riad. Dajú sa lepšie vyčistiť od zvyškov jedla a aj lepšie schnú neostávajú mokré ani vlhké.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa