Najskôr prasiatko, potom karta: Na čo deti šetria?

Najskôr prasiatko, potom karta: Na čo deti šetria?

Budovanie vzťahu k peniazom by zároveň mala byť aj hra. Pre malé deti sú vhodné prasiatka či rôzne pokladničky. Vyskúšať môžete aj žetóny, ktoré získajú za nejakú prácu doma alebo počas hry.

Pozor však na hazard, nechcete predsa zo svojho drobca vychovať gamblera. Keď sú deti staršie, môžete im otvoriť účet v banke, na ktorý im budete každý mesiac posielať istú sumu a ony sa k peniazom dostanú cez bankomatovú kartu.

PRIESKUM: Aký majú deti vzťah k peniazom?
Počas júna prebehol na Slovensku prieskum na vzorke 450 žiakov základných a stredných škôl zameraný na ich finančné správanie. Niektoré výsledky prekvapili.

Školáci dostávajú až 21 eur mesačne
Z prieskumu vyplýva, že priemerný mesačný príjem žiakov prvého stupňa základnej školy je 14 eur. U žiakov druhého stupňa je to už 27 eur (priemer základnej školy je spolu 21 eur). Stredoškoláci majú mesačne priemerne 78 eur. „Medzi regiónmi a veľkosťou miesta bydliska nie sú výrazné rozdiely, i keď o niečo väčší príjem majú deti a ľudia na západe a vo väčších mestách,“ informovala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. Najviac peňazí majú k dispozícii žiaci v Trnavskom kraji (49 eur), najmenej v Košickom a Žilinskom kraji (32 eur).

Zdroj vreckového? Rodičia
Najčastejšie majú deti a mladí peniaze od rodičov. A to buď vo forme pravidelného alebo nepravidelného vreckového, či odmeny za prácu doma. Zdrojov je však viacero. Často deťom dávajú peniaze ich starí rodičia. Priznalo to takmer 60 % detí a mladých.

Najčastejšia je hotovosť
Takmer všetky deti na základnej škole dostávajú vreckové v hotovosti. „Tá je najčastejšia aj u stredoškolákov, ale už každý štvrtý z nich dostáva vreckové na svoj účet. Ak sa však pozrieme, kde majú peniaze uložené, takmer 60 % z nich ich má na účte. U najmenších detí je to pochopiteľne prasiatko, respektíve iná forma pokladničky,“ skonštatovala Buchláková. Zaujímavosťou je, ako sa za posledné roky posúva vek založenia si prvého účtu v banke. Kým súčasní pracujúci, respektíve rodičia, si ho zakladali zväčša až po 18. roku, až 82 percent dnešných stredoškolákov už účet má.

Na čo deti šetria?
Vek detí má vplyv na ich preferencie v tom, na čo míňajú peniaze. Na prvom stupni základných škôl sú to najmä sladkosti (91 %) a hračky (62 %), na druhom je to už zábava s kamarátmi (67 %). Tá je dôležitá aj pre stredoškolákov (62 %), ale najviac peňazí míňajú na oblečenie a topánky (68 %).

Ak si žiaci sporia, najčastejšie je to na elektroniku a oblečenie (viac ako 25 %). Čím je dieťa staršie, tým má jasnejšiu predstavu o tom, na čo peniaze využije. Vidno to najmä u stredoškolákov, z ktorých si veľká časť šetrí na leto (33 %) a cestovanie, auto, ďalšie štúdium (viac ako 20 %) či na vlastné bývanie (13 %).

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa