Najväčšie riziká FWB: O čo ide týmto ľuďom vo vzťahu?

Najväčšie riziká FWB: O čo ide týmto ľuďom vo vzťahu?

„Priateľstvo s výhodami“ (FWB – friends with benefits) sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Ide pri ňom o nezáväzný vzťah dvoch ľudí, založený na vzájomnej dohode, že jeho aktéri si doprajú vzájomný sex bez nárokov na akýkoľvek emocionálny vzťah.

Žiadne rande, kino ani vyznania lásky. Nikomu nič nesľubujete, nemusíte sa viazať, len si užívate výhody. Na prvý pohľad ideálny variant. Ale ako to v živote býva, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Podľa viacerých odborníkov, takýto vzťah s benefitmi môže prinášať viacero rizík.

Takéto vzťahy nie sú prirodzené
Psychológovia vravia, že priateľstvo s výhodami je proti samotnej ľudskej podstate. Ak máme s niekým intímny vzťah, je len otázkou času, kedy sa do takého vzťahu zamiešajú emócie. Môžete sa tváriť, že nič necítite a všetko je v intenciách dohody, ale sami seba neoklamete. Podvedome si začnete robiť na druhého človeka nároky, bude vás zaujímať, čo robí, s kým trávi čas. Začne vám prekážať, keď si nájde inú partnerku alebo partnera. Budete chcieť s ním tráviť stále viac a viac času a budete sa vnútorne trápiť, keď sa vám neozve pár dní. Darmo budete dohodnutí, že do vášho vzťahu nebudete ťahať emócie. Realita je nastavená inak.

Jeden bude vždy chcieť niečo viac    
Jedným z najväčších rizík pri FWB je, že jeden z partnerov začne cítiť niečo viac a bude chcieť zvrátiť filozofiu vzťahu. Hlavné pravidlo – žiadne city – ho prevalcuje, pretože nebude schopný sa ho držať. City sa nedajú len tak odrezať. Nedá sa ignorovať ich a neprihliadať na ne. Zároveň mlčať o nich nie je možné donekonečna. Navyše, ak náklonnosť bude len jednostranná, môžete sa poriadne sklamať. Uviaznete vo vzťahu s benefitmi len preto, lebo budete dúfať, že raz príde deň, kedy vám druhá osoba city opätuje. To sa však stáva len veľmi zriedka. Rizikový je aj opačný pohľad. Vedieť, že vás niekto miluje, hoci vy k nemu nič necítite, nie je veru príjemná skúsenosť.

Prichádzate o iné príležitosti
Priateľstvá s benefitmi nezvyknú trvať roky. Ak si však zvyknete na takýto typ vzťahov a „prevádzkujete“ ich dlhodobo s viacerými partnermi idúcimi po sebe, riskujete jednu závažnú vec. Zablokujete si príležitosť na vytvorenie vážnejšieho vzťahu, v ktorom je miesto aj pre city.

Riskujete stratu priateľstva
Priateľstvo s výhodami vzniká práve z priateľstva. Dvaja priatelia opačného pohlavia sa dohodnú na určitých pravidlách a nezáväznom sexe. Viete si však predstaviť situáciu, keď sa dohoda nedodrží? S priateľstvom sa môžete celkom rozlúčiť. Už nebudete môcť mať ďalej  kamarátsky vzťah. Ostane medzi vami niečo zvláštne a nevypovedané, čo vzniklo z priateľstva s benefitmi.

Autor: Radomír
Foto: Shuttertock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa