Nakrájaná cibuľa musí do sáčku a do chladničky!

Nakrájaná cibuľa musí do sáčku a do chladničky!

Väčšina cibule vydrží v chlade aj niekoľko dní až týždňov, ba dokonca mesiacov, v závislosti od množstva cukru, ktorý obsahuje.

Bezpečnosť cibule závisí aj na tom, ako s ňou bolo nakladané. Nekrájaná cibuľa dokáže byť čerstvá v špajzi, aj v chladničke.

Sladká cibuľa obsahuje viac cukru a menej síry a je viac náchylná k hnilobe počas skladovania. Chladenie spomaľuje enzýmy, ktoré začínajú rozkladať rastlinné tkanivá potom, čo boli plody zozbierané.

Chlad
Ochladenie zastaví tento proces, ale tiež mení štruktúru cibule kryštalizáciou vody, ktorá vypĺňa jej bunky, čím steny spľasnú. Varená cibuľa už podstúpila tento proces a môže byť zmrazená bez rizika a straty chuti. Začnite tým, že kúpite cibule, ktoré sú jednotne sfarbené a nemajú žiadne modré alebo čierne bodky.

Za prst tuku, za päsť zeleniny, dlaň mäsa: Sledujte si veľkosť porcií na tanieri!

Skladujte celé cibule v sieťkovej taške a v jednej vrstve v zeleninovej priehradke. Chráňte ich pred mrazom, nie chladom. Chlad spomaľuje rast baktérií a plesní, ktoré rastú najrýchlejšie na povrchu, pokrytom vlhkosťou a cukrami, hlavne u pokrájanej cibule.

Nakrájaná cibuľa
Prvým krokom pri správnom zaobchádzaní je zabezpečiť, aby všetko, čo príde do styku s cibuľou (ruky, nože, dosky na krájanie) boli umyté v horúcej vode, aby sa minimalizovala prítomnosť baktérií, ako je napr. salmonela. Keď krájate cibuľu nadrobno, použite čistý nôž alebo kuchynský robot.

Extra cibuľa pripravená dopredu pre rodinný piknik alebo na varenie by mala byť držaná bezpečne v sáčkoch a spracovaná čo najskôr, najlepšie na druhý deň. Bezpečné skladovanie znamená vytlačiť zo sáčku čo najviac vzduchu tak, ako je to možné. Nikdy nedržte zvyšky v chladničke dlhšie ako tri až štyri dni.

Pochúťka pre vegetariánov: Vyskúšajte galetku so špenátom

Autor: Dana

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa