Nashi vs hruška: Ktorá je bohatšia na vitamíny a minerály?

Nashi vs hruška: Ktorá je bohatšia na vitamíny a minerály?

1. kolo: Vitamín C
Tento silný antioxidant má veľký vplyv na celkové zdravie, pretože ovplyvňuje biochemické reakcie v tele. Posilňuje odolnosť organizmu proti infekciám, ovplyvňuje metabolizmus tukov a činnosť štítnej žľazy, zlepšuje vstrebávanie železa, tvorbu kolagénu a inzulínu. Hoci hrušky vo všeobecnosti nemajú veľa vitamínu C, aj medzi nimi sú určité rozdiely. V 100 g ázijských hrušiek nashi je 3,8 mg vitamínu C, v 100 g domácich hrušiek 4,2 mg. Bod pre hrušku.
Stav - 0 : 1

2. kolo: Meď
Patrí medzi najsilnejšie antioxidanty a je nenahraditeľná, pretože je súčasťou rôznych enzýmov, zúčastňuje sa na tvorbe hemoglobínu a na mnohých iných biochemických reakciách. Okrem toho posilňuje a regeneruje organizmus, podporuje imunitu a znižuje hladinu histamínu v krvi. Odporúčaná denná dávka pre ženy je 0,9 mg až 1,2 mg. V 100 g nashi sa nachádza 0,05 mg medi, v 100 g hrušiek 0,082 mg. Bod pre hrušku.
Stav - 0 : 2

3. kolo: Vláknina
O hruškách sa vie, že pôsobia mierne laxatívne a pomáhajú odvádzať z tela škodlivé látky. Obsahujú totiž veľa vlákniny, väčšinou ide o nerozpustné polysacharidy, preto pravidelné jedenie hrušiek môže byť výborná prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka. V 100 g nashi sa nachádza 3,6 g vlákniny, v rovnakom množstve hrušiek 3,1 g. Bod patrí nashi.
Stav - 1 : 2

Víťaz: Hruška
Hrušky majú o niečo viac kalórií ako jablká a nemôžu sa pochváliť vysokým obsahom vitamínu C, ale pod šupkou ukrývajú množstvo vitamínov skupiny B. Dužina je dobrý zdroj vlákniny, žlté pigmenty znižujú riziko pľúcnych ochorení a astmy. V hruškách sa nachádza veľa draslíka, ktorý pomáha odvádzať prebytočné tekutiny z tela, čo prispieva k udržiavaniu hmotnosti, a chráni cievy. Unikátna kombinácia minerálov pôsobí dezinfekčne a prečisťujúco, preto hrušky jedzte pravidelne.

Autor: jb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa