Našli vám cystu? Nie každá je nebezpečná

Našli vám cystu? Nie každá je nebezpečná

Nič sa nie je také horúce a inak tomu nie je ani vtedy, ak vám lekár oznámi, že vám našiel cystu. Nerobte paniku, ale snažte sa získať čo najviac informácií o tej vašej, keďže jestvuje niekoľko druhov cýst!

Lekári sa totiž s nimi stretávajú veľmi často vo svojej praxi. Zrejme však neviete, že okrem najčastejších prípadov na vaječníkoch, môžu byť cysty aj v prsníkoch, v čeľusti, v končatinách, či dokonca v pľúcach. A čo si máte predstaviť pod pojmom cysta?

Je to uzavretý vak, resp. nádor, ktorý môže obsahovať vzduch, riedky alebo hustý materiál a môže byť veľká až niekoľko desiatok centimetrov! Slovo cysta má čisto opisný charakter, a tak názov nehovorí nič o tom, či ide o nezhubnú alebo zhubnú cystu. To sa dá určiť až odberom vzorky tkaniva a príslušným vyšetrením.

Na vaječníkoch
Známych je niekoľko typov vaječníkových cýst, ktoré sa dajú rozdeliť do dvoch základných skupín, a to na funkčné a nefunkčné. Tvorba funkčných cýst v menštruačnom cykle býva vcelku bežná a nezvyknú spôsobovať výrazné problémy. Tento druh cýst je rozšírený u mladých, menštruujúcich žien a vo väčšine prípadov sa cysty menia v závislosti od menštruačného cyklu ženy, čiže ako prídu, tak aj odídu.

Nefunkčné cysty obsahujú nezrelé bunky, ktoré sú schopné vyvinúť sa do rozličných typov tkanív, vyznačujú sa pomalším rastom a spravidla obaľujú samotný vaječník, pričom môžu spôsobiť nepravidelnú menštruáciu. Patria k nim napríklad aj dermoidálne cysty, ktoré môžu obsahovať chlpy, kosti, zuby a vlasy. Ak vám lekár diagnostikuje cystu na vaječníku, spýtajte sa ho, o akú ide a akú liečbu navrhuje vo vašom prípade.

Prevencia a možnosti liečby
Žiaľ, cystám na vaječníku nemožno predísť. Niektoré spontánne vzniknú a následne aj zaniknú, pričom ich nemusia sprevádzať žiadne varovné signály. Našťastie, väčšina z nich nevedie k zhubným nádorom. Cysty možno liečiť s pomocou vhodných liekov alebo ich chirurgickým odstránením. To samozrejme dokáže určiť len lekár, ktorý vás mal oboznámiť s liečbou. Niekedy sa dokonca volí pozorovanie na nejaký čas, pretože niektoré cysty môžu časom zaniknúť spontánne.

Vznik takýchto cýst je zväčša podmienený hormonálnou zmenou alebo výkyvmi v organizme, a pokiaľ sa hladina hormónov ustáli aj napríklad vďaka hormonálnej liečbe, môžu takéto cysty zaniknúť. No pokiaľ tomu tak nie je a je trebárs podozrenie na zhubný typ cysty (napr. čokoládové cysty), tie sa odstraňujú chirurgicky prípadne laparoskopicky v závislosti od veľkosti a zloženia cysty.

V rámci prevencie a liečby sa na našom trhu objavilo niekoľko druhov voľnopredajných preparátov, ktoré dokážu pomôcť ženám v boji s cystami. Ide napríklad o výživový doplnok - kapsule s obsahom indol-3-karbinolom, čo je látka, ktorá sa získava šetrnou extrakciou z krížokvetých rastlín ako sú brokolica, kapusta, kaleráb, kel a karfiol. Tieto kapsule podľa výsledkov štúdií zabraňujú rastu nádorových buniek a podporujú pozitívnu reakciu ľudského organizmu na nádorové ochorenia mäkkých tkanív.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa