Návod na šťastný život: Sebavedomie som našla vo vlastnej hlave (Príbeh)

Návod na šťastný život: Sebavedomie som našla vo vlastnej hlave (Príbeh)

Tvrdí, že život je hra a vek len číslo. Miriam Štolfová (49), rodáčka z Liptova, učí dospelých umeniu hravého a spokojného života. Ako sa to dá?  

Podľa Miriam sú geniálne veci jednoduché. Občas nám len dlhšie trvá, kým na to prídeme. Inak to nebolo ani u nej. Dnes chce zobudiť v dospelých detskú radosť, naučiť ich rozpoznať a využívať svoj potenciál a vďaka tomu mať šťastný život.

Na čo myslíte?
„Vyrastala som v obklopení prírody. Zbierala som bylinky a vyrábala čačky-mačky. A vedela som, že raz budem učiteľka,“ začína svoje rozprávanie Miriam. „Odmalička som sa delila o svoje poznanie a skúsenosti. U nás v rodine to vždy tak bolo. Bez očakávania protihodnoty. Tak sa na Liptove žilo.“ Miriam vyštudovala pedagogiku aj netradičné modely výchovy a vzdelávania v Banskej Bystrici, neskôr vyučovala deti v základnej škole.

Časom však pochopila, že jej miesto je medzi dospelými, ktorých túžila učiť praktické veci hravou formou. Dnes ich zahŕňa bylinkovými receptami aj praktickými babskými radami, ale najmä ich učí princípy, ktoré sa v škole nedozvedia. Patrí k nim aj vedomá kreativita, teda tvorenie pomocou myšlienok, slov a energie. „Na čo myslíte, tým ste!“ tvrdí Miriam. „Pozitívne myšlienky a vibrácie priťahujú pozitívnu energiu. Ak myslíte negatívne, platí to rovnako. Priťahujete k sebe všetko zlé,“ vysvetľuje lektorka osobného rozvoja.

Vyskúšajte ho'oponopono
Udržať si pozitívnu myseľ v čase, keď sa vám nič nedarí, môže byť náročné. Preto Miriam odporúča uplatniť hravý prístup, pretože hra vás katapultuje do vyšších emócií.
Osvedčila sa jej havajská technika ho'oponopono, ktorá učí, ako prijať za svoj život stopercentnú zodpovednosť. Je založená na poznaní, že všetko máte vo svojich rukách, v mysli a v srdci.

„Stačí prevziať zodpovednosť za to, čo robíte, a zmeny začať robiť od seba,“ vysvetľuje šéfka školy pre dospelých. Všetky situácie, ktoré prežívate, sú podľa nej príležitosťami. Aj tie najhoršie vrátane chorôb, straty zamestnania či smrti blízkeho. Podľa Miriam je len na vás, ako si so vzniknutou situáciou poradíte.

„Ho´oponopono neanalyzuje, kde problém vznikol, jednoducho sa s ním popasuje. Stačí opakovať štyri vety: Milujem ťa. Ospravedlňujem sa. Prosím, odpusť mi. Ďakujem,“ hovorí Miriam o metóde, ktorú ukázal svetu a spopularizoval havajský klinický psychológ Ihaleakal Hew Len.

Pokus s väzňami
Terapeutovi sa pomocou pokánia, odpúšťania a prevzatia zodpovednosti podarilo uzdraviť celé oddelenie psychicky narušených väzňov. Vychádzal pritom aj z ďalšieho poznania – to, čo vidíte u druhých, je aj vo vás samotných. Okolie a situácie, ktoré sa vám dejú, len zrkadlia váš momentálny stav, vnútorné rozpoloženie.

„Touto metódou si pomáham aj pri úplne banálnych záležitostiach,“ hovorí Miriam. „Keď sa snažím zaparkovať v preplnenom meste, spriechodniť cestu v zápche alebo zvládnuť nečakanú prudkú reakciu nahnevaného človeka. Len si v duchu opakujem: Milujem ťa. Ďakujem ti.“ Vraj to funguje zázračne. „Asi tak na 99 percent,“ smeje sa Miriam.

Aj šťastie je zvyk
Zvyk je železná košeľa. Ak si na niečo zvyknete, v hlave si vytvoríte nový program. Ten za vás automaticky preberie kormidlo, keď „zapnete autopilota“. A priznajte si – autopilota využívate na asi osemdesiat percent času. Preto si potrebujete vytvoriť v hlave také programy, ktoré vám budú dobre slúžiť v čase, keď fungujete na automatiku. Lebo aj šťastie je len zvyk.

Máte sa dostatočne rada? Ak nie, naučte sa to. Miriam tvrdí, že človek funguje na mechanizme vyhľadávania chýb, porovnávania a posudzovania. „Vyhľadávanie negatív je však zvyk, ktorý by ste sa mali naučiť odstrániť, lebo vám robí zlú službu,“ tvrdí Miriam, podľa ktorej je základným princípom zamerať pozornosť na to, čo sa vám podarilo a čo ešte chcete dosiahnuť. Dôležité je prestať si nadávať. Platí to aj pri výchove detí. Ak im budete dávať do pozornosti len „to zlé“, budú plané. A podľa Miriam časom aj frustrované a s pocitom, že nie sú dosť dobré...

Sebavedomie a arogancia
Miriam zároveň upozorňuje, že zdravé sebavedomie nemá nič spoločné s narcizmom a už vôbec nie s aroganciou. Arogantný je ten človek, ktorému sebavedomie chýba. Chýba mu vedomie samého seba. Nevie, kto je. Cíti sa zranený a zraniteľný. Aj preto radšej okolo seba šíri strach a zlobu. Aby sa k nemu iní nepribližovali.

Nevedomky si vytvára medzi sebou a okolím hranicu, ktorá ho chráni pred ďalšími zraneniami. Naopak, zdravo sebavedomý človek vie, kým je. Vie sa za seba postaviť a udržať si svoje hranice. Nenechá sa ponižovať ani zraňovať. „Viem, aké ťažké je vybudovať si zdravé sebavedomie. Aj ja som mala biedne sebavedomie. Som produkt socialistickej výchovy,“ smeje sa. „Pamätám si časy, keď som bola radšej arogantná, len aby mi neubližovali. Alebo som utiekla, lebo som nevedela čeliť negatívnej energii...“

Rady z prírody
Zdá sa, že Miriam Štolfová si so svojím životom poradila. Miluje ľudí a prírodu, je vášnivou zberateľkou byliniek, domácich receptov a babských rád. Ukazuje ľuďom, ako žiť v spojení s prírodou, využívať jednoduché postupy a lacné suroviny z dostupných zdrojov. Preto radí: „Pri problémoch so spánkom vám pomôže medovkový alebo makový čaj, ale uspí vás aj muškátový oriešok.“

Podľa Mirky skvelo funguje aj studený mokrý obklad, ktorý položíte na žalúdok a prekryjete suchým uterákom. Žalúdok je veľmi citlivý na chlad. Organizmus sa bráni a na chladné miesto ženie krv. Chce, aby sa prehrialo, ale tým sa zas odkrví mozog. Nastane útlm a človek zaspí ako drevo. Vyskúšajte to, keď ste prepracovaná a potrebujete vypnúť.

Autor: mam
Foto: Archív M. Š.

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa