Návrat do práce po dovolenke: Aby ste sa z toho nezbláznili

Návrat do práce po dovolenke: Aby ste sa z toho nezbláznili

Ak po dovolenke rýchlo vhupnete do pracovného kolotoča, môže vám to dať poriadne zabrať. Viete, ako si to uľahčíte?

Žiada si to medzičas: ak si po návrate z dovolenky pospíte zopár hodín a ešte s nevybalenými kuframi pohodenými niekde v predsieni upaľujete do práce, nie je to vôbec dobrý začiatok. Vaše telo sa potrebuje aklimatizovať, biorytmus potrebuje „naskočiť“ na pracovný režim, navyše šok z rýchleho návratu do práce vás oberie o chuť usmievať sa. Lepšie urobíte, ak sa z cesty domov vrátite aspoň deň (najlepšie dva) pred nástupom do práce. Budete mať čas spracovať dovolenkové zážitky, vybaliť si veci a oprať. A návrat do práce bude oveľa ľahší.

Pomaly ďalej zájdeš
Prvý deň v práci by mal plynúť pozvoľne. Ak to nie je nevyhnutné, neplánujte cezeň pracovné stretnutia ani dôležité rozhodovania. Prvý deň v práci si radšej pomaly zvykajte na pracovný zhon. Tvrdenie, že by ste doň mali skočiť rovnými nohami, nie je pravdivé. Zbytočne vás vystresuje. Všetky schôdzky odložte na neskôr a kalendár si nechajte aspoň na tento deň voľný. Prvý deň v práci by ste mali vybavovať e-maily, rozprávať sa s kolegami a zisťovať, čo sa počas vašej neprítomnosti v práci udialo.

Vytrieďte e-maily
Po dvojtýždňovej neprítomnosti nájdete svoju e-mailovú schránku zrejme plnú nezodpovedaných e-mailov. V rýchlosti ich prejdite a vymažte tie, ktoré pre vás nie sú dôležité. Podľa štatistík až 50 percent z e-mailov tvorí reklama alebo nevyžiadané maily, prípadne tie, ktoré ste vyriešili už pred odchodom na dovolenku. Potom odpovedzte na maily, ktoré neznesú odklad. Ak máte možnosť, ešte zo dva dni po dovolenke si nechajte „out of office“ odpovede pre všetky nové prichádzajúce maily. Uľahčí vám to život.

Naša rada
E-maily čítajte od najnovších po najstaršie, nie naopak. Takto budete mať istotu, že neodpoviete na niečo, čo už je dávno vyriešené.

Hudba aj obrázok
Preklenúť obdobie medzi dovolenkou a prácou vám pomôže aj hudba. Ak ste počas oddychu počúvali skladbu, ktorá vás chytila za srdce, pokojne si ju púšťajte ďalej. Udrží vás v dobrej nálade. Alebo si zmeňte pozadie na pracovnej ploche v počítači. Ak sa budete pozerať na obľúbenú dovolenkovú fotografiu, v mysli vás to prenesie k dňom plným oddychu.

Šup domov
Hoci návrat z dovolenky môže byť občas ťažký, nesnažte sa dobehnúť zameškané. Ak zostanete v práci o pár hodín dlhšie, neuľahčíte si to, skôr naopak. Zbytočne upadnete do stresu a budete myslieť na veci, ktoré ste ešte nestihli urobiť. Skončite načas (ak nie skôr) a po práci sa venujte oddychu. Športujte alebo si zájdite na kávu s kamarátkou. V neposlednom rade platí pravidlo, ktorého by ste sa mali vždy držať: Rozplánujte si svoj pracovný čas.

Externá pamäť
Prvý deň v práci začnite jednoduchými a rutinnými úlohami, ktoré vám prinesú rýchle výsledky. Pozakladajte spisy alebo urobte prácu, ktorú by ste inokedy spravili doslova ľavou zadnou.

Ak ste si pred odchodom na dovolenku „vyčistili stôl“, a teda sa zbavili najdôležitejších úloh, o to ľahšie sa vrátite do pracovného stereotypu. Dobre ste urobili, ak ste si pred dovolenkou zapísali, čo vás po návrate z nej v práci čaká. Je dôležité, aby ste mali o svojej práci prehľad. Ak sa spoliehate na svoju pamäť, nemusí sa vám to vyplatiť. Nie vždy si spomeniete na všetky úlohy, ktoré ešte máte dotiahnuť do konca.

Žiada si to nové plány
Zachovajte si dovolenkovú náladu čo najdlhšie. Návrat z pláže zaliatej slnkom do pochmúrnejších dní neskorého leta, sa môže skončiť podovolenkovou depresiou. Vaše telo sa počas leta preladilo na pomalší rytmus, preto sa mu dennodenný zhon zdá prirýchly. Prvé dni po dovolenke alebo aspoň počas víkendov pokračujte menšími výletmi do okolia. Stačí, ak zájdete do neďalekého akvaparku, alebo na výlet do susedného mesta. Dajte si zmrzlinu i obľúbený koláčik, poseďte si v kaviarni s kamarátkou a najmä sa nikam neponáhľajte.

Vítaná zmena
Ak ste si na dovolenke premysleli zmeny v domácnosti, prečo sa do nich nepustiť čo najskôr? Občas postačí, keď prestaviate nábytok a urobíte na stene priestor pre nový obraz. Alebo si kúpte domov niečo nové, čo vás rozveselí. Napríklad vázu na stôl, kvet na parapetnú dosku alebo ozdobný vankúšik.

Zatočte s neporiadkom
Dôležité je, aby ste po návrate z dovolenky hneď vybalili kufre. Najhoršie je dva týždne prekračovať neoprané oblečenie a zbytočnosti, ktoré ste si z nostalgie pribalili do batožiny.

Môžu vám spustiť depresiu. Alebo ste možno chceli zmeniť stravovacie návyky, urobiť niečo s nespokojnosťou v práci alebo len potrebujete vyhodiť obrus po pratete. Urobte to alebo si aspoň poupratujte v hlave. Uľaví sa vám.

Naša rada
Pri každom rýchlom rozhodnutí si uvedomte, aké bude mať dlhodobé následky. Preto si ho dvakrát rozmyslite, až potom konajte.

Nezaháľajte
Ak chcete aj po dovolenke zotrvať v dobrej nálade, nezaháľajte. Možno vám pomôže, ak sa prihlásite na hodiny salsy alebo začnete s nejakým športom. Dôležité je hýbať sa a mať vyplnený celý deň.

Nové plány
Nič vám nepomôže lepšie ako spriadanie nových dovolenkových plánov. Ak ste vo svojej obľúbenej destinácii natrafili na ubytovanie, ktoré vás nadmieru zaujalo, nezáväzne si ho rezervujte už teraz. Budete mať pocit, že ste pre svoju budúcu dovolenku niečo urobili, a najmä sa budete mať na čo tešiť. Plánovať ďalší oddych, to je niečo, čo vás povznesie na duši a nie je na ňom nič zlé. Navyše, budete mať do ďalšej sezóny dosť času rozmyslieť si, či ubytovanie, ktoré sa vám tak páčilo, je naozaj váš skutočný favorit.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa