Názor ortopéda na význam kolagénu: Ako zabezpečiť funkčnosť pohybového aparátu?

Názor ortopéda na význam kolagénu: Ako zabezpečiť funkčnosť pohybového aparátu?

Pohyb je pre nás jednoducho nevyhnutný. V pohybe sme predsa už od prvých krôčikov a takmer nikdy sa nezastavíme.

Na to, aby sme však svoje telo dokázali udržať v pohybe počas celého života, by sme sa v prvom rade mali dostatočne starať o svoj pohybový aparát, vrátane svojich kĺbov, kostí a svalov. Pre zdravie a dobrú funkciu pohybovej a opornej sústavy je pritom veľmi dôležitý kolagén.

Táto látka je najdôležitejšou bielkovinou ľudského tela a jej kľúčovou úlohou je zabezpečiť, aby spojivové tkanivá svalov či kostí boli pevné, odolávali záťaži a plnili svoju funkciu. S otázkami o význame kolagénu pre náš pohybový aparát a možnostiach jeho doplnenia sme sa obrátili na ortopéda MUDr. Vladimíra Holoubka.

Svoje kĺby neustále zaťažujeme

Pod pojmom kĺb rozumieme pohyblivé spojenie dvoch alebo i viacerých kostí. Aby však bola ich dostatočná hybnosť zachovaná počas celého života, je nevyhnutné venovať svoj čas aj starostlivosti o kĺby. „O kĺby sa treba starať celý život. Súvisí to so štruktúrami, ktoré tieto kĺby tvoria – kosti, väzy, svaly a kĺbové púzdra. Hlavnou súčasťou kĺbových štruktúr je kolagén,“ hovorí doktor Holoubek, atestovaný ortopéd. A práve kolagén predstavuje bielkovinu, ktorú si telo síce dokáže produkovať, no najmä zvyšujúcim sa vekom jeho produkcia postupne klesá.

Svoje kĺby navyše dennodenne zaťažujeme. Neškodí im len nedostatok kolagénu, ale i zlé držanie tela, nevhodná obuv, nesprávny postoj pri dvíhaní ťažkých predmetov aj nesprávna poloha pri spánku, obezita či nízka fyzická aktivita. A ktoré kĺby ľudského tela sú zaťažované najviac? „Tie najväčšie tlaky sú namierené v oblasti kolenného kĺbu,“ hovorí ortopéd.


Prečo dopĺňať kolagén?

Ako sme spomenuli už vyššie, kolagén je významnou látkou ľudského tela. Je hlavným pilierom spojivového tkaniva a tvorí základnú stavebnú hmotu kostí, šliach, chrupaviek, väziva či kože. Môže sa však stať, že produkcia dostatočného množstva kolagénu je narušená. Čo všetko môže mať vplyv na to, že kolagén v tele klesá? „Práve civilizačné prejavy, kedy dochádza k pasívnemu pohybu a k nezdravému životnému štýlu, nevhodná strava, nevhodné pohybové stereotypy, chybné držanie tela. To vedie k poruche psycho-neuro-endokrinnej a imunitnej osi, ktorá vedie k určitej degradácii kolagénu. Jeho syntéza neprebieha harmonicky a dochádza k poruchám,“ ozrejmuje doktor Holoubek.

 

Ortopéd navyše dodáva, že produkcia kolagénu v ľudskom tele súvisí aj s vekom, pričom v priebehu rokov sa produkcia kolagénu v tele jednoducho prirodzene znižuje. Práve preto je dôležité uvažovať o tom, ako svojmu telu zabezpečiť dostatok kolagénu, a to nielen vo vyššom veku. Prečo je dôležité teda myslieť aj na prevenciu? Doktor Holoubek hovorí, že degradácia kolagénu sa môže prejaviť zhoršenou kvalitou kože, vlasov i nechtov a taktiež zhoršenou kvalitou nervovo-svalového tkaniva. Práve preto je dôležité prijímať kolagén v akejkoľvek vekovej kategórii.

Vyberte si správny kolagén

Ako vlastne kolagén telu dopĺňať a podporiť tak jeho dostatočnú úroveň v organizme? Riešením môžu byť práve výživové doplnky „Máme kolagény živočíšneho pôvodu, alebo tzv. morský kolagén, ktorý je teraz modernejší,“ hovorí ortopéd. Zároveň dopĺňa, že kolagén je možné prijímať per os, čiže ústne, a to prostredníctvom substancií, práškov alebo suspenzií. V posledných rokoch sa obľúbeným stalo užívanie kolagénových doplnkov stravy, akým je aj Inca Collagen.

Jednotlivé výživové doplnky tohto typu sa však môžu radikálne líšiť. „Tu záleží na príprave týchto preparátov, ktoré majú komplexnejšie pôsobenie. Musíme dbať na to, ako je tento kolagén pripravovaný. Pri tepelnom pracovaní najmä živočíšnych kolagénov dochádza k určitej degradácii kolagénu a menšiemu pôsobeniu,“ upozorňuje na výber kolagénového doplnku stravy doktor Holoubek. Výber správneho výživového doplnku s kolagénom je preto rozhodujúci. Práve Inca Collagen ponúka kvalitný čistý morský kolagén bez nežiaducich farbív či príchutí, ktoré by znižovali kvalitu a účinok prípravku. Je spracovávaný veľmi šetrnou hydrolýzou, vďaka čomu si po spracovaní zachováva štruktúru trojitej špirály, zvanej triple helix, ktorá je typická iba pre bielkoviny živých organizmov. Takýto kolagén je tomu ľudskému veľmi podobný a naše telo ho bez problémov dokáže využívať.


Kolagén môže pomôcť pri degeneratívnych a zápalových ochoreniach pohybového aparátu a taktiež môže byť veľkým pomocníkom pri bolestiach chrbtice či kĺbov. Po kolagénovom doplnku stravy však ani zďaleka nemusíme siahnuť len v prípade už prítomných ťažkostí, ale prakticky kedykoľvek. Prípravok Inca Collagen dokáže poskytnúť našim kĺbom, tkanivám, kostiam či pokožke presne to, čo potrebujú a podporiť tak ich dobrý stav a zároveň nás vďaka tomu udržať v pohybe až do vysokého veku.

Platená reklama

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa