Nečakané tehotenstvo: Sledujte si hormóny aj vo vyššom veku

Nečakané tehotenstvo: Sledujte si hormóny aj vo vyššom veku

Aj napriek tomu, že tehotenstvo znamená nárast a menopauza poklesu hormónov, majú veľa spoločných príznakov. Väčšina žien vo fertilnom veku si príznaky menopauzy nevšimne a mnoho predmenopauzálnych žien predpokladá, že už nemôže otehotnieť. Aj keď je pravdepodobnosť nízka, je to stále možné.

Príznaky tehotenstva sú spôsobené zmenami v hormónoch. Počas dvoch týždňov po počatí sa zvýšia hladiny estrogénu a progesterónu. Placentárny obeh začína akonáhle je oplodnené vajíčko a naviaže sa do maternice.

Embryo začne mať krvné cievy, srdcový tep a krvný objem sa zvýšiť aj u matky, aby sa prispôsobila plodu. Symptómy menopauzy sú kolísavé, znižujú a nakoniec sa hormóny úplne strácajú. Ako postupne kolíše množstvo hormónov, kolíše aj počet zrelých vajíčok. Dochádza k dramatickému poklesu estrogénu, prestáva ovulácia.

Zmena menštruácie
Najviditeľnejšie príznaky tehotenstva (aj pri menopauze) je zastavenie menštruácie. V ranom tehotenstve môže ešte dôjsť ku krvácaniu, keď sa oplodnené vajíčko implantuje do maternice.  Ženy, ktoré sa blížia k menopauze majú tiež výpadky menzesu.

Únava, zmeny nálad a bolesti hlavy
Ďalšie príznaky tehotenstva sú únava, bolesti hlavy a zmeny nálad. Na začiatku je únava vyvolaná zvýšením progesterónu plus rastúcimi „dodávkami“ krvi pre dieťa. Kolísavé hormóny narúšajú spánok, aj v menopauze sú ženy dosť unavené. Mnohé majú častejšie bolesti hlavy, aj keď otehotnejú. Objavujú sa aj zmeny nálad.

Tehotenstvo má niekoľko príznakov, ktoré sa ale viditeľne líšia od menopauzy. Nevoľnosť, opuchnutie alebo citlivosť prsníkov a potravinové averzie. Všetko je spôsobené hormonálnymi zmenami. Závrat je symptómom spôsobeným zmenami krvného obehu alebo únavy. Príznaky, ktoré sú typické len počas menopauzy sú návaly tepla alebo nočné potenie, vypadávanie vlasov, vaginálna suchosť a poruchy spánku. Strata estrogénu totiž ovplyvňuje časť mozgu zodpovedného za reguláciu chuti do jedla, spánkového cyklu a telesnej teploty.

Autor: maj
Foto: Shutterstock 

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa