Nechcené darčeky? Poradíme vám, čo robiť

Nechcené darčeky? Poradíme vám, čo robiť

Neutrafili ste vianočné prekvapenie pre svojich blízkych?

Vrátiť darček do obchodu
Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť nechceného darčeka, je vrátiť ho do obchodu. Tovar však nemôže byť použitý a ideálne, v prípade oblečenia, ak má aj neodstránenú kartičku s cenou a so značkou. Podmienky pri vrátení tovaru závisia od jednotlivých predajcov.

Zo zákona tovar môžete vrátiť bez udania dôvodu len v rámci internetového predaja, a to do 14 dní. Mnohé i kamenné obchody však ponúkajú možnosť vrátenia tovaru bez udania dôvodu. Zvyčajne za výmenu iného tovaru alebo poukážky na nákup v danom obchode. Málokedy vám vrátia peniaze.

Podarovať inému členovi rodiny
Hovorí sa, že darované veci sa nedávajú ďalej a mali by ostať v rukách obdarovaného, ale v dnešnej dobe presýtenej konzumom je zbytočné obklopovať sa nepotrebnými vecami. Ak dar urobí radosť niekomu inému, prečo mu ho neponúknuť? Možno ste neuhádli veľkosť košele pre syna, ale keď sadne synovcovi, pokojne mu ju posuňte. Alebo ak ste sestre kúpili mixér, ktorý už doma má, opýtajte sa švagrinej, či ho nepotrebuje.

Vymeniť s kamarátkou
Máte doma už dosť vlnených svetrov a radšej by ste chceli úpletové šaty? Porozprávajte sa s kamarátkou. Možno práve ona má v skrini jedny, ktoré nenosí, a vám sadnú ako uliate. Na výmenu sa jej možno bude hodiť váš vlnený sveter. Vymieňať sa dá všetko. Aj nepoužité spotrebiče do kuchyne. Dnes sa, najmä vo väčších mestách, pravidelne konajú výmenné burzy.

Ak nič nové nepotrebujete, ale chcete sa zbaviť nadbytočných vecí, oblečenia, ktoré vám nesadlo, a spotrebičov, ktoré nepoužívate, môžete sa ich pokúsiť i predať. Či už na rôznych burzách a bazároch, alebo cez internet či sociálne siete. Niekedy stačí vo svojom okolí spomenúť, že to a to predávate.

Pomôcť chudobným
Zbaviť sa darčeka, ktorý vám nesadol, môžete aj šľachetným spôsobom. Napríklad tak, že ho podarujete tým, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Či už ponúknuť do charity, chudobnej rodine,  alebo človeku na ulici. Rovnakým spôsobom sa môžete „zbaviť“ i nechcených hračiek. V detskom domove vo vašom okolí sa im určite potešia.

Čo so živým darčekom?

Vyhodené zvieratá po sviatkoch sú každoročným problémom. Uprosili vás vaše rozmaznané deti pred Vianocami, aby ste im kúpili domáce zvieratko a po Vianociach ho už nechcú? Ak ste im predtým nevysvetlili, že zviera nie je hračka a nenaučili ich zodpovednosti za živé tvory, pravdepodobne máte teraz problém, kam s ním. Ak si ho nevezme ani babka, ani sestra, ani susedka, budete mu musieť nájsť nový domov. V krajnom prípade ho môžete zaniesť do útulku.

Zákonná lehota na vrátenie tovaru zakúpeného cez internet bez udania dôvodu je 14 dní.
Lehota na reklamáciu poškodeného tovaru je 30 dní.

Cenné rady

Nakupovali ste cez internet?
Zisťovali sme u vybraných predajcov, za akých podmienok môžete nechcené darčeky vrátiť do obchodu.

NAY
Tovar, ktorý vraciate, musí byť nepoužívaný. Môžete si zaň vybrať iný. Ak bude lacnejší, rozdiel v cene vám vrátia. V opačnom prípade rozdiel doplatíte. Keď si nebudete vedieť vybrať nič vhodné na výmenu, vrátia vám peniaze. Postup je taký, že do ktorejkoľvek predajne prineste kompletný, nepoužívaný tovar zabalený v originálnom obale vrátane fólií, spolu s dokladom o zaplatení, so záručným listom a s návodom na obsluhu. Možno ste k tovaru, ktorý chcete vymeniť alebo vrátiť, dostali darček. Ten si môžete ponechať,  len ak si vyberiete nový tovar, s ktorým by ste darček tiež získali.

Alza
Výrobok môžete vrátiť, stačí vyplniť online formulár a tovar odoslať alebo doniesť do kamennej predajne. Odosielate tovar poštou? Pri jeho balení buďte pozorné. Ak tovar zasielate v škatuli, vždy skontrolujte, či nie je niekde poškodená alebo oslabená. Priestor v škatuli vyplňte zo všetkých strán výplňovým materiálom, aby sa tovar počas prepravy nepohyboval.

Pozor si dajte aj pri posielaní viacerých produktov v jednej škatuli. Pre istotu ich oddeľte tlmiacim materiálom, napríklad polystyrénom alebo bublinkovou fóliou. Do balíka vložte sprievodný list, faktúru alebo jej číslo, prípadne číslo svojej reklamácie či vytlačenú komunikáciu so zástupcami predajcu. Nezabudnite balík dôkladne zalepiť lepiacou páskou.

Mall
Tovar, ktorý chcete vrátiť, môžete predtým vyskúšať, no opatrne, aby ste ho nepoškodili či neopotrebovali. Kým to nie je vyslovene nutné, neskladajte ochranné fólie z displejov a lesklých častí tiel tovaru a samolepky výrobcu. Aby ste pri vrátení tovaru dostali späť celú sumu zaplatenej kúpnej ceny, musí byť vrátený tovar kompletný, teda vrátane všetkého príslušenstva, ktoré bolo súčasťou predaného balenia. Tiež musíte priložiť dokument o zakúpení tovaru.

H & M
Počas Vianoc predajca oblečenia ponúka možnosť vrátiť tovar až do 30 dní zadarmo. Podmienkou je, aby ste tovar zakúpili od 15. 11. do 31. 12. 2018. Pri vrátení tovaru zakúpeného online zabaľte tovar do obalu, v ktorom vám prišiel, spolu s vypísaným Formulárom na vrátenie (ten vám prišiel spolu s tovarom) a kontaktujte kuriérsku službu, ktorá vám tovar doručila. Oblečenie, ktoré chcete vrátiť, nesmie byť nosené a musí byť v pôvodnom stave.

Martinus
Aj v kníhkupectve môžete vrátiť tovar bez udania dôvodu, ale má to isté podmienky. Tovar musí byť stále zapečatený v ochrannom obale, čiže nesmie byť otvorený a zároveň nesmie byť poškodený. Vrátenie tovaru sa netýka periodickej tlače a elektronických kníh a audiokníh predávaných elektronicky bez hmotného nosiča. Tovar zakúpený cez internet, ktorý chcete vrátiť, môžete buď poslať poštou do centrály kníhkupectva v Martine (adresu nájdete na internetovej stránke), alebo priniesť osobne do kníhkupectiev, v ktorých sú zriadené miesta na osobný odber tovaru.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa