Nechcený letný pozdrav: Ako sa zbaviť škvŕn na textile?

Nechcený letný pozdrav: Ako sa zbaviť škvŕn na textile?

Leto je plné nástrah, ktoré môžu zanechať škvrny na obrusoch počas grilovačky či na oblečení pri rôznych aktivitách. Akými trikmi sa ich efektívne zbavíte?

Peľové škvrny
Nech vám ani nenapadne drhnúť alebo zvlhčovať škvrny od peľu, iba by ste ich rozniesli na väčšiu plochu a dostali by sa hlbšie do tkaniny. Najlepšie si s nimi poradí lepiaca páska. Zašpinené miesto jednoducho prelepte, čím sa všetok peľ prenesie na pásku a odev bude opäť čistý.

Škvrny zo zmrzliny
Najprv škvrnu vyčistite studenou vodou, ale netrite ju. Teplá voda by zmrzlinu s vaječným bielkom prilepila na oblečenie. Na bielok pomáha soľ, preto ju na škvrnu naneste a nechajte pôsobiť. Keď vytiahne zo škvrny farbu, ošetrite miesto žlčovým mydlom a odev dajte oprať do práčky ako zvyčajne.

Škvrny od potu
V tomto prípade vám pomôže prášok na pečenie. Škvrny od potu navlhčite a posypte práškom na pečenie. Prášok jemne votrite a nechajte pôsobiť cez noc. Nakoniec oblečenie operte s použitím bežného pracieho prostriedku.

Stopy po oleji na opaľovanie
Oblečenie s čerstvými škvrnami od oleja na opaľovanie operte v rukách v teplej vode s niekoľkými kvapkami čistiaceho prostriedku. Staršie škvrny odstráňte žlčovým mydlom a vyperte v teplej vode.

Škvrny od dezodorantu
Pomôže vám s nimi kyselina citrónová, ktorú kúpite v drogérii vo forme prášku. Desať gramov prášku zmiešajte s litrom vody. V zmesi nechajte špinavú bielizeň namočenú počas noci, potom opláchnite vodou a normálne vyperte.

Škvrny od trávy
Na škvrny od trávy nalejte ocot a zašpinené miesta nedrhnite, ale dajte oprať na najvyššej možnej teplote, ktorú výrobca pre danú textíliu odporúča.

Rozliate červené víno
Škvrnu od červeného vína čo najskôr posypte soľou. Soľ jemne pritlačte na znečistené miesto, ale nedrhnite. Nechajte vyschnúť, potom operte v práčke pri teplote 60 stupňov Celzia, a ak je to možné, perte na deväťdesiatke.

Škvrny od tuku
Tukové škvrny nenechajte zaschnúť, ale ihneď sa pustite do čistenia. Na zašpinené miesto čo najskôr naneste saponát a jemne vyperte v teplej vode. Ak objavíte už zaschnuté tukové škvrny, odstráňte ich žlčovým mydlom.

Kečupové škvrny
Textílie so škvrnami od kečupu bezodkladne namočte do studenej vody a nechajte ich tak minimálne počas jednej hodiny. Potom štandardne operte.

Škvrny z ovocia
Odev okamžite vypláchajte v studenej vode. Na ovocné škvrny naneste tekutý prací prostriedok a nechajte pôsobiť 20 minút. Potom bez ďalšieho pláchania dajte textíliu prať.

Autor: tk
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa