Nejedzte prázdne listy: Poradíme, ako správne pripravovať špenát

Nejedzte prázdne listy: Poradíme, ako správne pripravovať špenát

Bez ohľadu na to, či vám špenát chutí alebo nie, ide o mimoriadne výživnú zeleninu. Každá porcia je bez tuku, má nízky obsah kalórií a sodíka a taktiež dodáva vášmu telu 50 percent dennej požiadavky na vitamín C a zdravú dávku vlákniny.

Kým čerstvý špenát je k dispozícii celoročne (ak máte známych farmárov), väčšinou ho však kupujeme mrazený a vydrží nám v mrazničke zhruba trištvrte roka. Keď príde čas na to uvariť ho, najjednoduchší spôsob, ako rozmraziť kocku špenátu a zachovať aj jeho výživovú hodnotu, je v mikrovlnke!

Špenát je zelenina, ktorá obsahuje vlákninu, draslík, horčík, železo, kyselinu listovú aj veľa vápnika. Špenát sa varí ihneď po zbere, čo v ňom umožňuje udržať veľa z jeho nutričnej hodnoty.

Začnite ho topiť v mikrovlnke
Vyberte špenát z mrazničky, odstráňte obal a dajte do misky do mikrovlnky. Zalejte ho vodou, zakryte misku najlepšie nejakým plastovým krytom. Nastavte mikrovlnnú rúru na rozmrazovanie jedla a nechajte špenát rozmrazovať asi 6 - 7 minút.

Odstráňte kryt, zamiešajte ho do vášho rozvareného jedla a varte ďalšie dve až štyri minúty, kým nie je roztopený a vláčny. Ak ho varíte samostatne, preneste uvarený špenát do sitka a nechajte vodu odkvapkať.

Stlačte špenát s veľkou lyžicou a odstráňte všetku nadbytočnú vodu. Kľúčom k príprave mrazeného špenátu je zabrániť jeho prevareniu. Kým ho totiž klasicky na ohni roztápate, je príliš dlho v teple, čo zničí jeho nutričný obsah.

Na ohni
Špenát by sa mal začať topiť v priebehu niekoľkých sekúnd, keď je umiestnený v horúcej panvici. Pomocou varešky ho polorozmrazený (predpríprava v mikrovlnke) rozbite a rýchlo vymiešajte. Celý balíček by ste mali rozmraziť v priebehu 1 až 3 minút. Inak budete jesť prázdne listy.

Autor: maj
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa