Nekomplikujte si život alebo ako rozhodne nepísať cévéčko!

Nekomplikujte si život alebo ako rozhodne nepísať cévéčko!

Životopis je prvý kontakt s naším potenciálnym zamestnávateľom. Je to naša vizitka ešte skôr, než sa na personálnom ukážeme niekomu na oči. Životopis zaujíma každého zamestnávateľa, preto by sme ním mali urobiť dojem.

Nekomplikujte si život
Nikto od vás nechce slohovú prácu. Čím bude životopis prehľadnejší a stručnejší, tým lepšie pre vás. Aké chyba sa však väčšina uchádzačov o zamestnanie v životopise dopúšťa?

Písané listy
Hoci sa to niekomu zdá dnes už nemožné, ešte stále dostávajú firmy životopisy a motivačné listy napísané rukou. Takýto štýl nie je vhodný, aj preto, že váš rukopis nemusí byť zrovna čitateľný a zamestnávateľ môže mnohé závažné či zaujímavé fakty o vás v texte prehliadnuť. Životopis posielame výhradne napísaný strojopisom alebo na počítači.

Gramatické chyby
Slovenčinu sa učíme od základnej školy. Je preto nepatričné, aby sa v životopise objavili nejaké gramatické chyby. Svedčilo by to o vašom nevzdelaní. Pokiaľ si nie ste istý so všetkými slovíčkami, poproste známeho, ktorý sa v jazyku vyzná, aby vám text skontroloval.

Informácie zo súkromia
Nebuďte priveľmi intímny. Nemusíte prezrádzať všetko o sebe, či svojej rodine. Zamestnávateľa zväčša nezaujíma počet detí a ich vzdelanie. Ani váš rodinný stav, či ste rozvedená alebo vdova. Informácie tohto typu si nechajte skutočne pre seba.

Vymyslená prax
Neradíme vám písať do životopisu skúsenosti, ktorými neoplývate. Každá prax je niekde zaznamenaná. Minimálne vy dostanete potvrdenie o získanej praxi, ktoré by neskôr mohol zamestnávateľ od vás na pohovore vyžadovať. Neklamte, že ste pracovali niekde, kde vás nikdy v živote nevideli. Mohlo by sa vám to vypomstiť.

Platové podmienky
Túto kolonku nechajte prázdnu. Plat sa dohaduje až na úplný koniec každého pohovoru a v priamom kontakte. Nikdy nie cez sprostredkovateľa, telefonicky alebo cez životopis. Bola by to hneď prvá vážna chyba!

Zlá fotografia

Pokiaľ ste sa rozhodli, že do životopisu pridáte aj svoju fotografiu, snažte sa, aby jej výber bol čo najlepší a opýtajte sa niekoľkých členov rodiny, čo si o nej myslia. Fotografia je totiž ďalší level, ktorý vás supluje pri výberovom konaní na pohovor.

Autor: Lea

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa