Nenahraditeľný pomocník: ČO DOKÁŽE... jablčný ocot?

Nenahraditeľný pomocník: ČO DOKÁŽE... jablčný ocot?

Ak ho ešte nemáte doma, rýchlo to napravte. Skvele vám pomôže v kúpeľni, kuchyni aj v záhradke.

1. Pomáha pri chudnutí
Obsahuje pektín, látku, ktorá tlmí chuť do jedla a zároveň znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Stačí, ak vypijete každé ráno za pohár vody s lyžičkou jablčného octu. Schudnete aj si detoxikujete organizmus. Pri tejto kúre zabudnite na cukor, soľ, alkohol i sladené nápoje.

VIDEO: Takto už pri krájaní cibule nebudete plakať

 

2. Na krásnu pleť
Môžete ho použiť ako pleťové tonikum na zvýšenie kyslosti pokožky. Ak ho zriedite s vodou v pomere 1 : 1, vyrobíte si z neho pleťovú vodu, ktorá pokožku nielen vyčistí, ale dodá jej aj ružový nádych.

3. Na lupiny
Neviete sa zbaviť nepekných lupín vo vlasoch? Opláchnite ich jablčným octom a umyte bežným šampónom. Ocot, ktorý použijete, by mal byť prirodzene zakalený a zlatohnedý. Zaberá len kvalitný ocot z celých jabĺk, nie iba zo šupiek a z jadrovníka.

4. Bielenie zubov
Nepekných zažltnutých zubov sa zbavíte veľmi ľahko – pomocou jablčného octu. Ráno si ním vypláchnite ústa (musí byť zriedený s vodou), potom si ním vyčistite zuby. Nezabudnite ich dočistiť zubnou pastou.

5. Prečistí obličky
Ak budete počas jedného týždňa piť roztok z 2 lyžičiek octu a pohára vody, dokonale si prečistíte obličky. Jablčný ocot totiž vyplavuje toxíny nahromadené v obličkách.

6. Do záhradky
Rozrástla sa vám v záhradke burina? Zmiešajte 1,5 litra octu so štvrť kilom soli a s lyžičkou čistiaceho prostriedku na riad. Aj takto jednoducho sa dá vyrobiť domáci herbicíd, ktorým zaručene zničíte každú burinu.

7. Účinný čistič
Surový jablčný ocot obsahuje všetky potrebné antibakteriálne látky, ktoré komerčne vyrábané octy v sebe nemajú, preto dokáže vyčistiť aj najšpinavšie povrchy. Stačí, ak zmiešate rovnaké diely vody a jablčného octu. Pomôže vám aj pri zanesenej rýchlovarnej kanvici. Nalejte ho dovnútra a nechajte chvíľu pôsobiť.

8. Neutralizuje pachy
Nepríjemných pachov v chladničke, po vyprážaní alebo tých z topánkovníka sa zbavíte, ak nalejte trocha jablčného octu do nádobky a necháte ju v blízkosti zdroja nepríjemného zápachu.

9. Na lesklé vlasy

Ak si jablčným octom raz za týždeň premyjete vlasy, budete ich mať lesklé a vláčne. Ocot obsahuje kyselinu, ktorá ich zbaví nahromadených zvyškov vlasových prípravkov. Bonusom bude, že kúpeľ v octe zároveň vyrovná pH pokožky na hlave. Stačí, ak vmiešate 1/3 pohára octu do 4 pohárov vody. Pozor, vlasy si prepláchnite vlažnou vodou.

10. Dezodorant
Minul sa vám dezodorant? Nezúfajte. S bojom proti  baktériám, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach, vám pomôže jablčný ocot. Stačí, ak ho nanesiete do podpazušia a necháte zaschnúť.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa