Nepravidelnosť z tepla? Ako ovplyvňuje menštruáciu ročné obdobie?

Nepravidelnosť z tepla? Ako ovplyvňuje menštruáciu ročné obdobie?

Ideálne je, ak sa menštruácia u žien objavuje raz za štyri týždne. Pravidelná menštruácia je však skôr výnimkou. Aj preto sa netreba hneď obávať, ak vám menštruačný kalendár nevychádza úplne presne do bodky.

Ženské vajíčko je, aj nie je schopné dozrieť a čakať na oplodnenie. Všetko záleží od hormonálnych zmien v organizme. Aj preto nie je stopercentné, že keď sa milujete bez kondómu, žena okamžite otehotnie. Vajíčko totiž nemusí byť každý mesiac schopné oplodnenia.

Nepravidelnosť z tepla?

Problémy s menštruáciou prežívajú ženy rôzne. Môže ísť o bolestivé obdobie, prekvapivé krvácanie. Prečo však k tomu vôbec dochádza? Šarapatu robí hypothalamus, hypofýza alebo vaječníky. Z negynekologických ochorení vplývajú najviac na menštruačnýcyklus choroby štítnej žľazy.

Prílišné alebo skoršie krvácanie môže byť aj príčinou veľkých horúčav. Teplo nám krvácanie urýchľuje, pohlavné orgány sa rýchlejšie sýtia krvou. Zoslabené krvácanie preto v lete až tak často nehrozí.

Menštruačné výkyvy môžu byť vyvolané aj stresom, fyzickou záťažou, ale aj našou stravou. Tým, že sme ako ženy citlivejšie, vplyv všetkých nežiaducich účinkov je silný. Extrémne výkony znamenajú pre nás vždy menštruačné poruchy.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa