Nepríjemný výtok: Čo je normálne a čo už nie je?

Nepríjemný výtok: Čo je normálne a čo už nie je?

Objavil sa aj u vás a neviete si s ním poradiť? Reč je o nepríjemnom výtoku v pošve, ktorý z času na čas potrápi takmer každú ženu. Viete, ktorý výtok je ešte v norme a pri ktorom je nevyhnutná jeho liečba?  

Kauza "tam dole"
Možno aj vás zaskočila skutočnosť, že sa u vás objavil nečakaný výtok. A to aj napriek tomu, že si strážite svoje zdravie a každodenná hygiena vám nie je cudzia. Príčin na výtok môže byť niekoľko a zväčša ide o sprievodný jav alebo prejav ochorenia, či narušenie bežného pošvového prostredia. Netreba však hneď panikáriť, no na druhej strane by sa akýkoľvek výtok nemal predsalen podceňovať. Poniektoré z nás si z času na čas dokážu pomôcť samoliečbou, avšak pri zhoršení stavu a príznakov je nevyhnutná návšteva gynekológa.

Kedy je to v poriadku?
Sú ženy, ktoré nemávajú spravidla žiaden výtok alebo ho majú len veľmi zriedkakedy. Takže ak patríte k nim a odrazu sa niečo objaví, zrejme už viete, že niečo nie je v poriadku. Trocha zložitejšiu situáciu majú ženy, ktoré výtok majú aj za bežných okolností, a tak sa musia viac sledovať a poznať, aby vedeli, kedy ho treba riešiť. V zásade však platí, že ak je výtok bez farby a zápachu, ide o „bežný“ výtok. Ak sa však mení jeho množstvo, farba, konzistencia a pridávajú sa aj iné nepríjemnosti, to už v poriadku nie je a treba pristúpiť na liečbu.

Čo trápi vás?
Je to svrbenie alebo pálenie vo vaginálnej oblasti, a to obzvlášť v noci? Začervenalo vám a opuchlo okolie vulvy? Možno sa k tomu pridala aj bolestivosť počas močenia alebo pri pohlavnom styku, ktorá sa môže čoraz viac zhoršovať. Pri týchto príznakoch ide o kvasinkovú, teda mykotickú infekciu. Vzniká najmä pri narušení rovnováhy mikroorganizmov a kvasiniek, ktoré sa môžu premnožiť.

Pre bakteriálnu vaginózu je typický zvýšený mliečny alebo žltý výtok so špecifickým rybacím zápachom. Výtok má tendenciu zhoršovať sa najmä po nechránenom pohlavnom styku, no svrbenie nie je až také intenzívne ako v prvom prípade, teda pri mykotickej infekcii. Mnoho žien však má tendenciu zamieňať si tieto dve ochorenia a podceňujú ich včasnú liečbu. 

Počuli ste už o trichomiáze? Tá je o niečo zákernejšia, pretože sa prenáša pohlavným stykom. Nosičom tejto choroby môžete byť aj vy, aj keď sa u vás neprejavili sprievodné príznaky, no nechtiac môžete nakaziť svojho partnera, alebo partner môže nakaziť vás. Pokiaľ sa však u vás vyskytne žltozelený až spenený sivý výtok bez výrazného zápachu a sprievodným svrbením, zaiste a čo najskôr vyhľadajte svojho gynekológa.

Praktické rady
Aj vy sa pýtate, čo všetko spôsobuje nepríjemné výtoky? Spúšťačom môže byť napríklad menštruácia, užívanie niektorých antibiotík alebo antikoncepcie, tehotenstvo, stres, alergia či cukrovka, nadváha, narušená imunita, ale aj stres.

Zradnými však môže byť tesná a syntetická spodná bielizeň či používanie nevhodnej intímnej kozmetiky. Preto stavte radšej na pohodlnejšiu bielizeň z prírodných materiálov a na intímnu hygienu požívajte špeciálne prípravky na to určené. 

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa