Neunáhlite sa s prvým sexom po pôrode: Ako sa vlastne zmeníte „tam dolu“??

Neunáhlite sa s prvým sexom po pôrode: Ako sa vlastne zmeníte „tam dolu“??

To je otázka, ktorá trápi asi každú budúcu mamičku. No často sa hanbia spýtať lekára a bežne sa o tom tiež veľmi nerozpráva medzi kamarátkami. Čo teda urobí pôrod so ženskou vagínou? Bude navždy iná, či sa vráti do pôvodného stavu?

Veľmi prispôsobivý orgán
Vagína je naozaj veľmi prispôsobivá, dokáže sa natiahnuť tak, aby ňou prešlo telíčko dieťaťa pri pôrode a následne sa stiahnuť do pôvodného stavu. Nemusíte sa báť, že by vaša vagína zostala navždy uvoľnená a väčšia. Vo väčšine prípadov sa po pár mesiacoch „veci“ vrátia do pôvodnej podoby. Najmä v prípade, ak ste rodili bez rôznych zásahov (bez klieští, väčšieho nástrihu, atď.).

Niekedy sa môže stať, že vagína zostane menej či viac uvoľnená. Ak vám to prekáža v intímnom živote, dá sa to riešiť aj chirurgicky. V prvom rade sa však treba poradiť s lekárom, ktorý zhodnotí, či je potrebný až zákrok, alebo postačí pravidelne cvičiť špeciálne cviky na spevnenie svalstva panvového dna.

Cvičiť, cvičiť, cvičiť

Ešte pred pôrodom by ste si mali osvojiť Kegelove cviky, ktoré spočívajú v striedavom sťahovaní a uvoľňovaní svalstva panvového dna (svalstvo, ktoré používate, keď sa snažíte zadržať moč). Tieto cviky sú navyše skvelou prevenciou inkontinencie, ktorá sa u určitého percenta žien po pôrode vyskytne a nie je to nič príjemné. Kegelove cviky sa odporúčajú teda už pred pôrodom a následne po pôrode. Spravte si z nich jednoducho svoj zvyk.

Trápi nás sex po pôrode
Veľa žien rieši otázku vzhľadu a funkčnosti svojej vagíny po pôrode najmä z pohľadu toho, ako to bude vplývať na sexuálny život. V tomto smere je najlepšie nemyslieť na najhoršie a veriť, že všetko bude v poriadku. Zbytočne starosti a pochybnosti vám nepomôžu. Ženské telo je prispôsobené na to, aby vynosili a porodilo dieťa, preto mu dôverujte a dôverujte aj svojej vagíne. Mnohé ženy po pôrode s prekvapením zistili, že sex je ešte lepší než pred pôrodom, niektoré dokonca prvýkrát dosiahli orgazmus.

Neunáhliť sa s prvým sexom po pôrode je tiež dôležité, choďte do toho, až keď sa budete cítiť pripravená, najskôr po skončenom šestonedelí. Možno spočiatku budete potrebovať dodať vlhkosť pomocou lubrikačného gélu, postupne sa však aj pocit suchosti upraví. Nedostatočné zvlhčenie býva časté najmä u žien, ktoré dojčia. Ak je váš partner netrpezlivý, rozprávajte sa s ním o tom a vysvetlite mu, že potrebujete čas. V neposlednom rade treba rátať s tým, že prvé popôrodné pokusy budú vyžadovať viac citlivosti a ohľaduplnosti.

Autor: Mária
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa