Nie každý má toľko sebavedomia, koľko si zaslúži

Nie každý má toľko sebavedomia, koľko si zaslúži

Máte nízke sebavedomie? Neveríte si v práci, doma, medzi priateľmi a chcete to zmeniť? Uveriť, že ste šikovná a krásna, keď vám to niekto povie? Opýtali sme sa psychologičky, ako si rýchlo a účinne pomôcť.

Sebavedomie je otázkou viacerých faktorov - v prvom rade má naň vplyv naše prvé - mikroprostredie, zväčša je to rodina. Ak sme mali to šťastie a narodili sme sa do prajného prostredia, ktoré nás povzbudzovalo, chválilo, bolo k nám láskavé, utvorili sme si kladný obraz o sebe. Ak sme však natrafili na prostredie chudobnejšie na tieto podnety, ba možno sme počúvali iba napomínania, ponižovanie, nuž nemali sme šancu utvrdiť sa v svojej hodnote.

Najmä deti do 5 rokov bývajú veľmi sugestibilné a vytvárajú si obraz o sebe podľa toho, čo im o nich vravia dospelí. Ten obraz o sebe sa nesie s nami podvedome ďalej, neraz bez toho, aby sme si to uvedomovali. Skúsenosti s veľkým svetom môžu tento obraz skorigovať. Ale potom sme tu ešte i my sami ako tvorcovia svojho sebavedomia, niekedy i osudu.

"Nie celkom platí, že každý má toľko sebavedomia, koľko si zaslúži. Zohrávajú tu rolu mnohé činitele, ktoré môžu byť i mimo sféry nášho vplyvu," hovorí psychologička Eva Jurčáková. "Niektorí ľudia majú nereálne vysoké sebavedomie a okolie predstavu o ich významnosti neodráža podľa ich predstáv. V dôsledku toho môžu mať problémy niekedy dokonca väčšie, než tí zdanliví ľudkovia s malým sebavedomím."

 

 

Niekedy to však môže byť ale dobrá východzia poloha na to, aby človek so sebou niečo užitočné spravil. Neraz sa stáva, že kým dobrí, múdri, hodnotnejší ľudia mlčia skromne pozadu, tak tí sebavedomejší postupujú dopredu, hoci možno je to beh na krátke trate, veď časom sa i tak ukáže pravda. Ale - kým sa pravda obuje, lož obehne pol sveta, vravia Arabi.

Ako sa dopracovať k veľkému sebavedomiu?
Vždy je lepšie, ak prijmeme fakt, že je v tom i kus práce na sebe, aby sme sebe i okoliu dokázali svoje kvality, čo sa nám vráti v pocite sebaistoty. Je dobré venovať sa činnosti, na ktorú máme dobré predpoklady, kde máme šancu podať dobrý výkon, aby sme mali pocit spokojnosti so sebou. "Treba sa podľa možnosti pohybovať sa v spoločnosti ľudí, ktorí na nás pôsobia pozitívne, sú otvorení, vedia oceniť naše vklady, teda majú skôr evalvačný vplyv, pozdvihujúci. Žiaľ, často nám prichádzajú do cesty ľudia, ktorí sú mrzutí, sami so sebou nespokojní, a týchto pocitov sa neraz zbavujú na úkor svojho okolia, na ktoré majú naopak, devalvačný vplyv. Pokiaľ môžete vyhnite sa im."

Pokúste sa zamerať na stretnutia s tými, ktorí majú v sebe kus slnka, t. j. stenické emócie, ktoré povzbudzujú. Samozrejme, to znamená, že sama sa takou pokúste byť i vy a nebudete skúpa na dobré slovo. Väčšinou sa pozitívna energia, ktorú odovzdávame, vracia. Trochu však zvážte, aby si ju všetci tí oslnení vôkol vás naozaj zaslúžili. "Každý úspech dodáva kúsok sebavedomia, niektorí psychológovia dokonca vravia, že za všetko veľké, čo ľudstvo stvorilo, vďačí komplexu menejcennosti. Ten teda nemusí byť vždy takým zásadným nepriateľom, za ktorého ho zvykneme považovať," dopĺňa Jurčáková.

Autor: Denisa

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa