Niekoľko kvapiek citrónovej šťavy môže zabiť spermie: Pravda či lož?

Niekoľko kvapiek citrónovej šťavy môže zabiť spermie: Pravda či lož?

Znie to možno zvláštne, ale vedci sa domnievajú, že objavili nanovo jeden z dávno zabudnutých prírodných prostriedkov na ochranu pred počatím. A je dokonca aj ochranou proti vírusu HIV. Odteraz sa už možno na klasický citrón nebudete pozerať len ako na liek proti prechladnutiu.

Zázračný citrón?
Vedci v Austrálii objavili zázračné účinky citrónovej šťavy. Jeden z miestnych pôrodníkov na Melbournskej univerzite tvrdí, že niekoľko kvapiek citrónovej šťavy môže zabiť spermie i zničiť vírus HIV. Citrón alebo limetky by sa tak mohli stať prírodnou antikoncepciou budúcnosti.

Mohlo by to fungovať?
Nie vo všetkých vedeckých kruhoch vyvoláva táto teória pozitívne ohlasy, austrálski lekári tvrdia, že pri laboratórnych testoch dokázali, že citrónová šťava znehybní ľudské spermie a ničí vírus HIV. Táto antikoncepcia by sa mala podľa nich používať pred stykom, kedy sa šťava vytlačí na kus vaty, ktorá sa vloží do pošvy.

Skeptici
Kritici tvrdia, že to nie je vôbec nový objav na poli antikoncepcie. Túto ochranu poznal i Casanova, a po stovky rokov ho úspešne používali aj ženy po celom Stredomorí. Zatiaľ nie je známe, nakoľko je táto metóda úspešná v skutočnosti, a koľko žien by ju bolo ochotných používať. Odborníci sú zatiaľ presvedčení, že by sa s jej použitím malo počkať, kým neprebehnú rozsiahlejšie klinické testy.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa