Niektoré páry neveru ustoja, no iné nie: Od čoho to závisí?

Niektoré páry neveru ustoja, no iné nie: Od čoho to závisí?

Psychológovia jednoznačne vravia, že zistenie nevery patrí medzi absolútne najstresujúcejšie okamihy v našom živote.

Je to taký silný zásah do vzájomnej dôvery, že jej opätovné nadobudnutie vyžaduje nadľudský výkon z oboch strán. Už len samotný proces hojenia zranených emócií môže trvať jeden až dva roky. Nevera je poriadnou ranou pod pás, ktorú málokto dokáže spracovať. Páry, ktoré to dokážu sú však neskôr oveľa silnejšie. Prečo neveru niektoré páry dokážu prekonať, zatiaľ čo pre ostatné predstavuje totálny koniec?

Spoločné záväzky

To, či pár spolu dokáže žiť aj po nevere ovplyvňuje viacero faktorov. Prvým z nich je existencia spoločných záväzkov: deti, hypotéka, spoločné podnikanie, vybudovaný dom... Čím ich je viac, tým väčšia je pravdepodobnosť, že pár sa pokúsi o rekonštrukciu vzťahu. Ale aj napriek tomu mnohé páry neveru neustoja. Tu vstupuje do hry druhý faktor, a tým je určenie jasných pravidiel.

Nevera sa musí stať minulosťou

Šancu ustáť neveru majú iba páry, kde osoba, ktorá podvádza, s tým okamžite prestane. Jedinou šancou na obnovenie dôvery je okamžité a absolútne preťatie akýchkoľvek kontaktov s človekom, s ktorým k nevere došlo. Musí nastúpiť uvedomenie si toho, že podvádzajúci partner hlboko zranil city a dôveru partnera, a to je možné prekonať iba totálnym odstrihnutím sa od milenca/milenky.

Absolútna úprimnosť a nehraná ľútosť
Ak došlo k odhaleniu nevery, podvádzajúci partner nesmie používať staré známe Plzákove „zatloukat“. Navyše, ak mu záleží na tom, aby vzťah zachránil. Musí sa priznať, vysvetliť okolnosti a nenechať priestor pre žiadne zadné dvierka, polopravdy a ďalšie podvádzanie. Pravda je nesmierne bolestivá, ale jedine cez ňu vedie cesta k očisteniu vzťahu. Najhoršia je neistota, a preto podvádzajúci partner musí urobiť všetko preto, aby ju eliminoval.

Komunikácia je alfa omega

Obdobie po odhalení nevery je natoľko bolestivé, že podvedený partner nemá chuť s partnerom čo i len chvíľu rozprávať. Je to úplne prirodzené. Po krátkom čase si musia obaja uvedomiť, že ak chcú vzťah zachrániť, budú musieť spolu komunikovať. Musia spolu rozobrať všetky sporné otázky. Musia sa dotknúť podstaty ich vzťahu a povedať si, čo nefungovalo a čo by mohli urobiť ináč, pretože nič už nebude také, ako predtým. Ak sa však budú snažiť, vzťah sa môže dostať na ďalšiu úroveň.

Spolupráca s odborníkom na vzťahovú problematiku
Skúsenosti jasne potvrdili, že páry, ktoré súhlasili so spoluprácou s odborníkom, ktorý sa dlhodobo špecializuje na partnerské poradenstvo, majú väčšiu šancu ustáť neveru ako páry, ktoré sa o to nepokúsili. Psychológ oboch partnerov sprevádza náročným obdobím po odhalení nevery a zároveň s nimi hľadá možnosti obnovy ich spolužitia. Môže im pomôcť vysvetliť mnohé úskalia ich vzťahu, na ktoré by sa nedokázali pozrieť z odstupu.  

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa