Nový člen rodiny: Vernejší než manžel, vďačnejší než deti

Nový člen rodiny: Vernejší než manžel, vďačnejší než deti

Pes prinesie do vášho života a domova nový rozmer lásky. Pes nie je iba domáci maznáčik, ale aj právoplatný člen rodiny a možno ten najúprimnejší. Nikto vás nebude pri príchode z práce domov vítať s takou radosťou ako práve váš chlpáč.

Pozrite sa s nami, ako zvládnuť rozšírenie rodiny o štvornohého člena. Ako si vybrať najlepšieho štvornohého priateľa? RADÍ kynológ a inštruktor Výcvikovej školy Doggie Juraj FERKO.

„Pri výbere psa treba zvážiť povahu, veľkosť, typ srsti (krátka, dlhá, plznúca, neplznúca), či chceme psa von, alebo do bytu. Druhá vec je, či ide o psa pre aktívnu rodinu, alebo pre skôr pasívnejšiu, či sú v rodine deti, alebo či je psík pre dôchodcu. Odpovede na tieto otázky by mali zúžiť okruh plemien na desať až pätnásť, až potom z nich treba vyberať podľa výzoru,“ radí kynológ Juraj Ferko a dodáva: „Prvochovateľom neodporúčam silno pracovné plemená psov alebo extrémne aktívne plemená psov.“

Ak sa rozhodnete pre kúpu čistokrvného psa, buďte obozretné, aby ste si nepriniesli domov psa s pochybnou históriou. Na problematiku množiteľov upozorňuje aj Juraj Ferko: „Vo všeobecnosti neodporúčam psy bez preukazu pôvodu, pretože to prináša zdravotné riziká. Taktiež povaha psa nemusí korešpondovať so štandardom plemena a zároveň to podporuje čierny trh so psami, ktoré sa veľmi trápia.“

Počítajte s tým, že cena za čistokrvného psa s preukazom pôvodu sa pohybuje v stovkách, dokonca až tisíckach eur. Ak vám rodinný rozpočet neumožňuje kúpiť si čistokrvného psa, riešením je osvojenie si psa z útulku. Ale nech už sa rozhodnete prijať do rodiny akéhokoľvek psíka, verte tomu, že sa vám odvďačí úprimnou láskou a nekonečnou oddanosťou, bude netrpezlivo čakať, kým sa vrátite domov z práce a vždy vám bude verným spoločníkom.

Ako adoptovať psa z útulku?
Na sociálnych sieťach a internetových stránkach útulkov či občianskych združení nájdete nespočetné množstvo psíkov, ktoré hľadajú nový domov, no každým dňom pribúdajú aj noví psí bezdomovci. Cez internet si tak môžete nájsť psa podľa svojich predstáv, no či si so psom padnete „do oka“, to zistíte,  až keď sa stretnete zoči-voči.

„Z toho obrovského množstva opustených zvierat si určite každý vyberie jedinečného štvornohého priateľa, s ktorým si navzájom budú vyhovovať zo všetkých stránok,“ uviedla Anna Nagyová z Občianskeho združenia Psia duša. „Pri prejavenom záujme o adopciu psíka očakávajte pohovor s pracovníkmi útulku, kde zisťujú, aké podmienky pre psíka máte. Netreba sa toho obávať, práve naopak. Každý správny útulok sa zaujíma o budúcnosť svojich zverencov, pretože práve to je zmyslom záchrany. O útulkáčov sa dennodenne starajú, poznajú ich, vytvárajú si k nim puto. Je preto prirodzené, že útulok očakáva od záujemcov, že budú spĺňať podmienky adopcie,“ povedala Anna Nagyová.

Keď sa rozhodnete vziať si psíka z útulku domov, podpíšete adopčnú zmluvu a zaplatíte adopčný poplatok. Jeho výška je v každom útulku iná a slúži na pokrytie veterinárnych úkonov, ktoré psík pred odchodom do novej rodiny podstúpi, zväčša ide o odblšenie, odčervenie, očkovanie a kastráciu.

Šteniatko či starší psík?
Mnohí ľudia túžia po roztomilom šteniatku, ale neuvedomujú si výhody dospelého alebo staršieho psíka, ktoré objasnila Anna Nagyová z Občianskeho združenia Psia duša. „Pri výbere dospelého psíka už poznáte jeho povahu a vidíte jeho správanie. Je pokojnejší a nepotrebuje už toľko starostlivosti ako šteniatko, ktoré musíte učiť úplne všetko od základov. Starší psík sa hygienickým návykom naučí takmer okamžite a nevyžaduje až tak časté prechádzky.

Taktiež je menej  pravdepodobné, že zničí nábytok alebo topánky. Do útulku sa často dostávajú psy, ktoré predtým žili v rodine, sú vychované, socializované a niektoré aj ovládajú základné povely.“ Starší psík však nie je pre všetkých. Ak máte v rodine deti vo veku do desať rokov, kynológ Juraj Ferko neodporúča adopciu psíka z útulku staršieho než pol roka. „Hrozí, že pes zažil udalosti, ktoré môžu spôsobiť jeho neštandardné, ba až nebezpečné správanie.“

Ako zvládnuť prvé kroky s novým členom rodiny?
Ak si zadovážite šteniatko, snažte sa ho vychovávať už od prvého dňa. Nikdy nie je dosť skoro začať ho učiť hygienickým návykom a za všetko, čo urobí dobre, ho odmeňte pohladením alebo maškrtou.

Už na začiatku sa rozhodnite, čo chlpáčovi dovolíte a čo nie. Častý problém je napríklad chodenie na pohovku. Ak si to neprajete, nikdy mu to nedovoľte, ani ako šteniatku. Keď bude psík väčší, nebude rozumieť, prečo už zrazu nemôže ísť hore. „Pri výchove je najdôležitejšie čo najskôr absolvovať so psom situácie, ktoré bude v budúcnosti zažívať a taktiež je podstatné čo najviac psa socializovať,“ upozorňuje Juraj Ferko.

Ak si domov prinesiete staršieho psíka, treba brať ohľad na jeho minulosť. Ak ho týrali, dajte mu čas, aby si zvykol na vás a presvedčil sa, že mu už nič zlé nehrozí. Ak budete mať pocit, že výchovu psíka nezvládate, neostýchajte sa ísť s ním na výcvik. Pod vedením skúseného kynológia vo výcvikovej škole sa aj z toho najnezbednejšieho psa stane poslušné psíča.

Prečo si zadovážiť chlpáča? Štyri fakty vás presvedčia

1. Budete šťastnejšia
Hneď niekoľko vedeckých štúdií potvrdilo, že ľudia, ktorí majú psa, sú šťastnejší. So štvornohým priateľom po svojom boku budete mať vždy lepšiu náladu a budete mať optimistickejší pohľad na svet.

2. Budete sa cítiť milovaná
Trávenie času so psom, hladkanie a mojkanie s nimi zvyšuje hladinu oxytocínu v krvi, nazývaného aj hormón lásky. Vďaka tomu sa pri svojom chlpáčovi budete cítiť naozaj milovaná. Môže sa vám stať aj to, že ucítite motýle v bruchu, ako keď ste sa prvýkrát zamilovali.

3. Budete mať menej stresu
Výskum vedcov z Univerzity v New Yorku ukázal, že hladkanie psov znižuje hladinu kortizolu, ktorý je známy ako hormón stresu. Keď máte pri sebe psíka, cítite sa pod menším tlakom a ľahšie zvládate aj náročné a stresujúce úlohy.

4. Budete zdravšia a aktívnejšia
So psíkom treba chodievať na prechádzky a vďaka tomu sa aj vy prinútite stráviť viac času v pohybe. Ak sa budete svojmu chlpáčovi dostatočne aktívne venovať, už po pár mesiacoch si všimnete pozitívne zmeny na svojej kondícii i postave.

Hľadajú šťastný domov

Jack
Trojročný Jack je pokojný psík, ktorý miluje prechádzky a maznanie. Rozumie si aj s ostatnými psami, dokonalo ovláda hygienu a veľmi rýchlo sa učí. Nájdete ho v útulku v Skalici.

Belko
Belko má rok, je nesmierne vďačný za pozornosť ľudí a okamžite si ho každý obľúbi. Hodí sa aj k deťom a na svoju novú rodinu čaká v útulku Pomoc psíkom vo Veľkých Kapušanoch.

Jersey
Dvojročnú sučku Jersey zachránili z katastrofálnych podmienok. Miluje deti, ľudí a dobre vychádza aj s inými zvieratkami. Nachádza sa v útulku Hafkáči v Považskom Podhradí.

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Shutterstock.com, Instagram, OZ Psia duša, archív J. F., archív M. Č.

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa