Nunchi vám zabezpečí kvalitnejší partnerský život: Viete, o čom je reč?

Nunchi vám zabezpečí kvalitnejší partnerský život: Viete, o čom je reč?

Túžite po harmonickom partnerskom živote? Prajete si, aby váš život bol plný pohody, šťastia, ústretovosti a vzájomnej lásky? Ponúkame vám koncepciu kórejského umenia nunchi, ktorého filozofia spočíva v odhadovaní pocitov iných ľudí s cieľom vybudovať s nimi harmóniu, spojenie a dôveru.  

Schopnosť čítať prežívanie partnera

Pre nunchi je dôležitá empatia a emočná otvorenosť. Človek, ktorý disponuje nunchi, vie vycítiť potreby druhého človeka, dokáže sa vcítiť do jeho prežívania a vie sa naučiť predvídať jeho potreby. V partnerskom živote je táto schopnosť doslova darom, na základe ktorého dokáže dvojica, ktorá tvorí pár modelovať situácie, ktoré sú pre partnera v živote dôležité.

Človek s nunchi vie vycítiť atmosféru, keď vojde do miestnosti, dokáže sa napojiť na náladu partnera, na základe čoho zvolí správnu reakciu. Namiesto toho, aby po príchode do miestnosti povedal partnerovi: „Čo sa tak čudne tváriš?“, človek s nunchi povie: „Vidím, že prežívaš hnev, stalo sa niečo?“   

Bez predsudkov
Prvým predpokladom nunchi je ochota vzdať sa predsudkov a ponechať si čistú a otvorenú myseľ. Treba načúvať bez predsudkov a rýchlych súdov a všímať si výrazy tváre a gestá. Rovnako dôležitá je snaha naladiť sa s partnerom na rovnakú vlnovú dĺžku a byť empatický voči jeho prežívaniu.    

Neverbálna komunikácia je na prvom mieste
Dôležité je naladenie sa na neverbálnu komunikáciu. Nunchi tvrdí, že málokedy je dôležité, čo hovoríme ústami. Dôležitejšie je, čo hovoríme telom. To, čo ľudia vravia si nie vždy aj myslia. Reč tela, očný kontakt, mimika, gestikulácia, spôsob chôdze sú kľúče k relevantným informáciám.

Nevystavujte partnera trápnym situáciám
Sila nunchi spočíva v tom, že obaja partneri sa cítia pohodlne. Ak cielene narušíte komfort partnera znamená to nízku úroveň vášho nunchi. Najhoršie je, keď ho vystavíte trápnej situácii, dostanete do rozpakov, ponížite ho, vysmejete alebo spochybníte jeho kompetentnosť. Preto vopred premýšľajte, ako váš vstup alebo komentár ovplyvní dianie, ako sa pri tom budete cítiť vy a ako váš partner.

Viac počúvania
Princípom nunchi je naše známe - mlčať je zlato. Ak chcete byť v kontakte s druhými efektívna, nehovorte veľa. Viac počúvajte a vyjadrujte pochopenie. Človek ovládajúci nunchi vie, kedy mlčať, kedy sa ozvať, kedy nezahltiť partnera slovami a kedy počúvať a empaticky sa vciťovať. Dôležité je byť autentický a nepredstierať, čo necítite.

Ako sa pýtať?
Technika nunchi hovorí aj o kladení správnych otázok.  Ak stretnete kamarátku, o ktorej viete, že sa zasnúbila, ale nemá na ruke prstienok, nepýtajte sa na to. Nunchi radí zbytočne nevyťahovať negatívne záležitosti. Otázky typu: „Ty si pribrala?“ alebo „Vážne ste sa rozviedli?“ ničia harmóniu. Pokiaľ vám bude chcieť kamarátka o tých veciach povedať, urobí to sama. Nechcete predsa, aby sa kvôli vám cítila nepríjemne a zahanbene.

Autor: Radomír   
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa