Ochorenia z tepla: Čo hrozí bábätkám na slnku?

Ochorenia z tepla: Čo hrozí bábätkám na slnku?

Úpal a problémy súvisiace s horúčavou môžu postihnúť aj malé batoľatá, keď sa ich telo nedokáže ochladiť kvôli vysokým teplotám, vlhkosti alebo nedostatočnej hydratácii.

Také malé deti sú ešte nastavené na pomalšie zmeny teplôt než dospelí a produkujú viac tepla, ale menej potu. Niektoré batoľatá môžu byť náchylnejšie k prehriatiu vďaka nižšej tolerancii, liekom alebo iným zdravotným problémom. Okrem úpalu môžu trpieť aj inými chorobami z tepla, vrátane vyčerpania a s tým súvisiacim kŕčom.

Viditeľné známky
Batoľa môže vykazovať viditeľné známky úpalu. Jeho koža je začervenaná, dieťa je horúce a suché, nepotí sa. Okrem toho môže byť dehydrované, čo len zvyšuje riziko úpalu. Viditeľné príznaky dehydratácie sú suché, vyprahnuté ústa a pery, žiadne slzy, keď plače a zapadnuté oči.

Úpal sa vyznačuje nielen extrémnym zvýšením telesnej teploty, ale aj zmenami v správaní. Batoľa sa môže zdať zmätené, má dokonca halucinácie alebo môže upadnúť do bezvedomia kvôli prehriatiu.

Ostatné príznaky dehydratácie sú letargia, točenie hlavy, delírium, nadmerná ospalosť alebo úzkostlivosť. Úpal u dojčiat a malých detí sa zvyčajne vytvára v priebehu niekoľkých dní, objavuje sa pri ňom aj zvracanie. Iné príznaky dehydratácie je menej časté močenie a moč je tmavší a má silnejšiu vôňu.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa