Očianka rostkovova: Potrebujú ju nielen oči

Očianka rostkovova: Potrebujú ju nielen oči

Nie je na Slovensku príliš rozšírená, no sú miesta, kde ju ešte nájdete. Ak budete mať šťastie, do konca septembra si ju môžete nazbierať do zásoby. Aj žalúdok sa vám poďakuje.

Hovorí sa jej aj posledná okrasa leta. Hoci je už u nás čoraz zriedkavejšia, stále ju môžete nájsť na vlhkých lúkach, popri lesoch, obľubuje slnečné stráne a pasienky. Pri väčšej snahe ju môžete vypestovať aj vo svojej záhrade. Keď sa niekde rozrastie, býva to hojný, no nízky porast s bielymi až svetlofialovými kvetmi. Na zber je vhodná kvitnúca vňať. Ak by ste pri zbere vytrhli korene, musíte ich odstrániť. Rastliny sušte pri teplote do 35 stupňov Celzia, ale neobracajte ich, aby listy a kvety neopadli.

Čo lieči?
Už jej názov napovedá, aké liečivé vlastnosti jej príroda venovala. Očianka pomáha hlavne očiam. Siahnite po nej najmä pri zápaloch očných spojoviek, mazových žliaz mihalníc, no pomáha aj pri takzvanom jačmeni, slzení, začervenaní a preťažení očí. Pri spomínaných problémoch túto bylinku používajte zvonku i vnútorne. Očianka vás nemusí oslobodiť iba od očných problémov, osoží aj pri nespavosti či migréne. Navyše znižuje kyslosť žalúdočných štiav, preto patrí k preventívnym prostriedkom tvorby žalúdočných vredov. Dokáže si však poradiť aj so žalúdočnými kŕčmi, chorobami pečene a pankreasu.

VEDELI STE, ŽE...
… očianka bola populárna už v starovekom Egypte či Ríme. Vtedajším lekárom slúžila najmä na liečbu očných ochorení, hroziacej slepoty, vredov na viečkach či vnútri očí a odporúčali ju aj pri drobných očných poraneniach.

Čo si z nej vyrobiť?
Zápar: Potrebujete za lyžičku vysušených byliniek. Zalejte ich 250 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 10 minút. Tento čaj je vhodný aj na vnútorné použitie. Pomáha nielen očiam, ale konzumujte ho aj pri psychickej únave, migrénach i chorobách tráviaceho traktu. Pite ho teplý po dúškoch 3-krát denne. Užívajte ho týždeň, potom si dožičte pauzu. Môžete ho využiť aj na výrobu obkladov na oči alebo si ich ním pri problémoch vyplachujte. V takom prípade však potrebujete silnejší zápar pripravený z 2 lyžičiek byliniek.

Čaj na žalúdok:
Pripravte si ho z lyžičky byliniek, ktorú zalejte 300 ml studenej vody. Lúhujte celú noc, ráno ohrejte na 40 stupňov Celzia, preceďte a popíjajte celý deň. Uľaví vám od problémov so žalúdkom či s črevami.

Čaj na unavené oči: Zmiešajte 5 dielov očianky s 3 dielmi plodov čučoriedky, 1 dielom rumančeka, listu orecha a plodov fenikla. Z tejto zmesi odoberte 2 lyžice a bylinky zalejte pollitrom vriacej vody. Nechajte postáť 15 minút a čaj pite 2-krát denne. Tento zápar je vhodný aj na vonkajšie použitie, na výplachy alebo obklady, no pri jeho príprave potrebujete až 4 lyžice čajoviny.

Obklad na jačmeň
Liečivú zmes si vyrobte z jedného dielu očianky a rumančeka. Päť lyžíc zmesi zalejte 250 ml vriacej vody, 10 minút lúhujte. Do teplého záparu ponorte čistú tkaninu a prikladajte na postihnuté miesto. Alebo vezmite 2 lyžičky očianky, sparte ju vriacou vodou a zabaľte do čistej látky. Priložte na problémové oko, upevnite a nechajte pôsobiť celú noc.

Tinktúra

Potrebujete vysušené bylinky a biely kvalitný alkohol. Zalievajte ich ním dovtedy, kým nebudú úplne ponorené. Hladina alkoholu by bylinky mala prevyšovať o 2 centimetre. Lúhujte 2 týždne, preceďte do malej fľašky a užívajte po 10 kvapiek dva-, až trikrát denne. Naordinujte si ich pri psychickej únave a tiež pri slabnúcej pamäti.  

Autor: ak
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Prírodná medicína"

Poradňa