Od skorého rána je s ľuďmi: Jeden deň so... šéfredaktorkou Telerána

Od skorého rána je s ľuďmi: Jeden deň so... šéfredaktorkou Telerána

V Teleráne sa pohybuje od roku 1996. Pred pätnástimi rokmi sa stala šéfredaktorkou tejto rannej relácie. Strávili sme jeden deň s Tamarou Cho (61).

6:00
Hore už od štvrtej

Tamara prichádza do práce v Markíze na šiestu. Po tom, čo odparkovala auto pred budovou televízie, pobrala sa rovno do svojej kancelárie. Hneď vzala do ruky diaľkový ovládač a zapla televízor, ktorý sa nachádza v blízkosti jej pracovného stola. „Pre mňa je dôležité vidieť každé Teleráno. Relácia je vyvrcholením všetkých našich snáh,“ hovorí mi, zatiaľ čo si dáva kabát na vešiak a vybaľuje veci z tašky.

„Vždy sa snažím byť už o šiestej v práci, čo znamená, že vstávam medzi štvrtou a pol piatou. Dnes som napríklad otvorila oči už o štvrtej.“ Ranné vysielanie má svoje špecifiká. Ľudia, ktorí sa na ňom podieľajú, začínajú svoj pracovný deň veľmi skoro. Napríklad moderátori, dramaturgovia a celý produkčný a výrobný tím musí byť v práci už od piatej.

8:00
Ako v úli

Ako vedúca tímu sa Tamara nezdržiava ráno len vo svojej kancelárii. Často si ide pozrieť vysielanie relácie priamo do réžie, počas reklamných prestávok zájde aj do štúdia. Tam je to od šiestej do pol deviatej ako v úli. Všade veľa ľudí, stále sa niečo deje, všetko musí klapať podľa scenára, keďže sa vysiela naživo. Nestačili sme sa čudovať, ako sa ten chaos dá tak dobre zorganizovať.

„Za tých 23 rokov, čo som v Teleráne, sa tvorivá práca stala súčasťou môjho života. Pre mňa je žáner nazývaný infotainment – ako spojenie informácie a zábavy, úžasný. Sadol mi od prvej chvíle, možno preto, že je to veľmi hravá práca,“ hovorí s úsmevom Tamara. „Pri ranných reláciách je dôležité, ako naladíte ľudí, akú emóciu im odovzdáte. Aj preto je dôležité, aby samotná práca bavila aj nás.“

8:30
Hodnotenie

Vysielanie sa skončilo a výrobný tím, vrátane moderátorov a dramaturga, sa pomaly schádza na prvej porade. Tá sa koná v kancelárii šéfredaktorky a jej úlohou je zhodnotiť vysielanie. „O pol deviatej máme už k dispozícii aj informácie o výsledkoch sledovanosti z predchádzajúceho dňa. Je to dôležitý ukazovateľ toho, do akej miery sme boli úspešní,“ stihne mi ešte Tamara povedať cestou do svojej kancelárie.

Potom sa už pustí do konštruktívnej debaty s režisérom, kameramanmi, produkciou, moderátormi a dramaturgom, aby si povedali, čo sa dnes podarilo viac a čo menej. My sa zatiaľ vrátime do štúdia, odkiaľ sa ešte pred chvíľou vysielal priamy prenos. Svetlá sú už zhasnuté a v štúdiu sa upratuje.

9:00
Tvorba scenára

Hodnotiacou poradou sa to však nekončí. Po nej nasleduje ďalšia. S dramaturgičkou Andreou Varagyovou. „Vždy je pre mňa veľmi dôležité sadnúť si s dramaturgom, ktorý pripravuje scenár na ďalšie dni. Túto tvorivú prácu mám veľmi rada. Vo vzájomnom dialógu hľadáme aktuálne témy a podnety, ktoré verejnosť zaujímajú, rozprávame sa o hosťoch,“ vysvetľuje Tamara.

„V Teleráne máme štyroch dramaturgov, ktorí sa každý deň striedajú pri príprave scenára. Ten musí byť hotový v predstihu, lebo jeho finálna verzia je už vždy k dispozícii na dopoludňajšom stretnutí tímu, ktorý bude vysielať na druhý deň. Samozrejme, keď sa niečo aktuálne udeje, robíme v ňom korekcie.“

10:00
Poradový maratón

Keď Tamara odsúhlasila scenár, čakala ju ďalšia porada – koordinačná porada celého výrobného tímu, ktorý tvorí redakciu Telerána. Takéto porady mávajú len raz za dva týždne, no jedna z nich sa konala práve dnes. Riešili na nej dlhodobejšie plány, vývoj sledovanosti a rôzne organizačné záležitosti. Tamara sa zúčastňuje aj na poradách PR oddelenia televízie, keďže v jej relácii sa predstavujú aj formáty, ktoré televízia aktuálne vysiela, či porady celého Centra spravodajstva a publicistiky.

„Vyzerá to, že sedím celý deň len na poradách, ale ako vedúca tímu sa potrebujem s ľuďmi stretávať a hovoriť s nimi. Často si zo stretnutí odnášam dôležité informácie, ktoré ďalej ovplyvňujú prácu aj mojich kolegov,“ objasňuje Tamara, keď si konečne mohla aspoň na chvíľu vydýchnuť z poradového maratónu.

12:00
Na čerstvom vzduchu

„Mám rada zdravú stravu, chutí mi, takže vždy plánujem, kde sa pôjdem najesť,“ priznáva Tamara, keď sa prechádzame okolo jazierka pred budovou televízie. Tu to má Tamara rada. Prechádzka na čerstvom vzduchu je aj istou formou jej psychohygieny. „Dnes si asi doprajem obed až po práci. Blízko môjho domu máme výbornú vegetariánsku reštauráciu. Zatiaľ zaháňam hlad ovocím,“ dodáva s úsmevom.

12:30
Liaheň talentov

„Moja práca spočíva do veľkej miery v stretávaní sa s ľuďmi. Keď mám čas, prečítam si aj aktuálne správy. Vždy sa snažím vedieť, čo sa deje, sledujem súvislosti, aby som bola zorientovaná v témach,“ rozpráva mi ďalej Tamara. Sedíme opäť v jej kancelárii a ona práve zapína počítač, aby si skontrolovala e-maily.

Často jej chodia aj podnety od divákov, ktoré vie zužitkovať i pri tvorbe rannej relácie. Aktívne tiež spolupracuje so študentmi. „Teleráno od svojho vzniku fungovalo ako liaheň talentov a stále sa snažíme vychovávať si mladých ľudí. Niektorí u nás ostanú, iní idú do ďalších televíznych projektov. Mladí ľudia mi dodávajú energiu, no i ja im musím dať svoju. Som manažérka tejto redakcie a ľudské zdroje sú pre mňa veľmi dôležité.“

15:00
Dlhý deň

Tamara odchádza z práce. Možno si poviete, ako skoro. No keď si uvedomíte, že o šiestej ráno už naplno fungovala... „Špecifickou črtou Telerána je, že začíname pracovať oveľa skôr ako ostatní, a teda aj končíme skôr. Keď však prídem domov medzi treťou, štvrtou, opäť si otvorím e-mailovú schránku, lebo mnohí moji kolegovia sú aktívnejší poobede, a tak budem aj dnes musieť vybavovať ešte veľa vecí z domu,“ priznáva Tamara.

Pred televíziou sa s ňou rozlúčime. Bol to pre nás dlhý deň. Neviem, či by som si dokázala zvyknúť na dennodenné vstávanie v takých extrémne skorých hodinách, no jedno je isté – ranné televízne vysielanie má zvláštne čaro. A zrejme práve to je dôvod, prečo dokážu ľudia z Telerána tak skoro vstať, dokázať sa na kamere usmievať a šíriť smerom k divákom dobrú náladu.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Robo Hubač

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa