Odpadnete z neho! Šťavnatý zázrak na tlak aj cukor v krvi nájdete v každom obchode

Odpadnete z neho! Šťavnatý zázrak na tlak aj cukor v krvi nájdete v každom obchode

Melón má bohatú históriu. Pôvodne sa pestoval v púšti, bol zdrojom vody pre pocestných. Teraz sa z neho tešíme na celom svete. K dispozícii je celoročne.

Má obrovský prínos pre zdravie, pomáha ku znižovaniu krvného tlaku, aj ako prevencia srdcových ochorení. V lete trpí hlavne naše srdce, je to zaťažkávajúca skúška a melón je ideálna prírodna liečba.

VIDEO: Ako správne nakrájať melón?Znižuje krvný tlak
Vysoký krvný tlak je hlavným rizikovým faktorom pre srdcové choroby a mŕtvicu. Výskumníci hodnotili účinky jeho suplementácie na krvný tlak pre hypertonikov. Výsledky štúdie? Už iba šesťtýždňová suplementácia melónu znižuje krvný tlak a zlepšuje zdravotný stav a funkciu tepien. Jeho obsah L-citrulínu, ktorý sa premieňa na L-arginín v tele, uvoľňuje cievy.

Zlepšuje rezistenciu na inzulín
Inzulín je hormón, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Keď telo nereaguje správne, produkuje viac inzulínu. Prebytok inzulínu a cukru v krvi majú negatívny vplyv na obličky a hladiny triglyceridov.

L-citrulín zvyšuje hladiny L-arginínu, ktorý pomáha znižovať hladinu cirkulujúceho cukru v krvi, prebytočný tuk a hladinu cholesterolu. Melón obsahuje lykopén, ktorý je zodpovedný za jeho jasno červenú farbu. Lykopén je tiež antioxidant, ktorý môže znížiť riziko srdcových ochorení a rakoviny. Môže byť účinný proti rakovine prsníka, pľúc, žalúdka a rakoviny prostaty.

Nutričné výhody
Melón obsahuje niekoľko dôležitých vitamínov s maximálnou koncentráciou, hlavne vitamínov C a A. Vitamín C je potrebný pre zdravé kosti, kožu a zuby a hrá dôležitú úlohu v boji proti ochoreniam srdca a rakoviny. Vitamín A pomáha udržiavať zdravý zrak, posilňuje imunitný systém a znižuje rast niektorých druhov rakoviny.

Jedna porcia nakrájaného melónu obsahuje 12 mg vitamínu C, čo je 16 percent odporúčaného príjmu (75 mg pre ženy a 90 mg pre mužov). Rovnaká dávka dodáva 865 medzinárodných jednotiek vitamínu A, čo je zhruba 30 percent z odporúčaného príjmu (2,333 IU pre ženy a 3000 IU pre mužov). Má iba 46 kalórií a 11g sacharidov. 

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa