Oleje z citrusov robia zázraky: Ako ich správne používať?

Oleje z citrusov robia zázraky: Ako ich správne používať?

Éterické oleje destilované z kôry citrusových plodov obsahujú vzácnu látku d-limonén, ktorá je veľmi dôležitá pre imunitu. A zatočí aj s vašou zlou náladou.

Citrónový olej
Chcete detoxikovať telo a posilniť celkovú imunitu? Vyskúšajte citrónový olej. Pomôže vám aj pri horúčke a zmierni zápal. Citrón totiž telo ochladzuje. Navyše, tento žltý citrus je skvelým antibakteriálnym prostriedkom a pôsobí aj preventívne proti rôznym infekciám. Siahnite po ňom, keď prechladnete alebo aj keď máte črevné problémy. Vášmu organizmu bude prospešný i v arómolampe. Keď ho zriedite s olivovým olejom, môžete ním potierať chrbát, hrudník, zápästie, chodidlá i tvár.

Pomarančový olej
Chytá vás počas chladných a zamračených dní depresia? Skúste ju odohnať pomarančovým olejom. Jeho aromatická vôňa robí doslova zázraky. Už pár kvapiek vám zlepší náladu a povzbudí vás. Toto prírodné antidepresívum tiež zaháňa nervozitu a stres z pracovného preťaženia. Pridajte pár kvapiek do kúpeľa po ťažkom dni a relaxujte. Pomarančový olej však môžete užívať aj vo vode či v mede. Pomáha pri tráviacich ťažkostiach a plynatosti.

Mandarínkový olej
Podobne ako pomarančový aj mandarínkový olej zlepšuje náladu a celkovú psychickú pohodu. Ak máte problém večer zaspať, kvapnite si zopár kvapiek esenciálneho oleja na vankúš alebo na vreckovku, ktorú odložíte do postele blízko svojej tváre. Tento olej je vhodný v rámci arómoterapie aj pre deti. Opäť ho však môžete užiť aj vnútorne. Zlepšuje trávenie, poradí si so záhou a s nevoľnosťou.

Grapefruitový olej
Esenciálny olej z horkého citrusu zlepšuje trávenie a imunitný systém. Úspešne bojuje s infekciami, a ak ho použijete v miestnosti ako osviežovač, dokáže zabiť choroboplodné zárodky vo vzduchu. Kvapnite 1 až 2 kvapky na lyžicu medu a máte skvelú domácu medicínu na prevenciu respiračných ochorení a nachladnutia. Navyše, grapefruitový esenciálny olej úspešne bojuje s celulitídou. Jeho vmasírovanie do pokožky pomáha i športovcom rýchlo uvoľniť stuhnuté svalstvo. Vyskúšajte ho vtrieť aj ku korienkom vlasov – podporí ich rast a dodá im prirodzený lesk.

Limetkový olej
Nemá len mimoriadne sviežu vôňu, ale je aj skvelým pomocníkom pre zdravie. Silné antibakteriálne a antiseptické účinky ho zaraďujú k olejom podporujúcim imunitu. Prečisťuje organizmus, osviežuje a zlepšuje náladu. Ak použijete limetkový olej v arómolampe alebo v difúzeri, bude sa vám v miestnosti lepšie dýchať. Siahnite po ňom aj vtedy, keď máte problémy so srdcom. Poradí si aj s boľavými kĺbmi a so slabými nechtami.

Bergamotový olej
Olej z bergamotu má blahodarný vplyv na nervový systém, preto sa považuje za jeden z najsilnejších olejov na podporu emocionálneho zdravia. Pomôže vám aj udržať vaše srdce zdravé. No to ani zďaleka nie je všetko, čo tento olej dokáže. Reguluje menštruačný cyklus u žien, regeneruje pokožku, bojuje proti akné a lieči opary. Tiež je efektívnym dezodorantom a pomáha pri intoxikácii od alkoholu.

Ako používať esenciálne oleje?

Aromaticky
Jednoducho, vdychujte tieto oleje priamo z fľaštičky. Kvapnite si ich do dlane, pošúchajte a inhalujte. Alebo ich môžete difúzovať, aby ich nádherná vôňa zaplnila celú izbu a poskytla terapeutické účinky všetkým, ktorí v nej sú.

Topicky
Citrusové oleje môžete nanášať priamo na pokožku, len si dávajte pozor, najmä v letných mesiacoch, ak ste ich aplikovali na odhalenú pokožku. So slnkom totiž reagujú a vytvárajú škvrny. Ak ich nanesiete na chodidlá, rýchlo sa absorbujú do krvného obehu.

Vnútorne

Oleje môžete jednoducho použiť tak, že si kvapnete kvapku priamo do hrdla. Ak by ste chceli zriedenejšiu chuť, výborne funguje aj kvapka oleja v lyžičke medu. Ak je chuť olejov pre vás stále prisilná, môžete ich nakvapkať do kapsuly a zapiť vodou.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com
Zdroj: esencialneoleje.sk

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa