Opakujúce sa sny: Čo vám podľa psychológa hovoria?

Opakujúce sa sny: Čo vám podľa psychológa hovoria?

Sny ako terapia... Odpovedá psychológ Richard GRÓF.

AKÝ VÝZNAM MAJÚ SNY z pohľadu psychológa?
Sny sú v psychoterapii jednou z metód, ako sa dostať k podstatným témam a súvislostiam, ktoré nie sú na prvý pohľad zjavné vášmu vedomiu. Môžu sa v nich odrážať spomienky, pocity, vzťahy, potreby alebo telesné vnemy. Sen pracuje s metaforami a so symbolmi. Jedna snová scéna tak môže mať hneď niekoľko významových rovín.

SÚ NIEKTORÉ SNY dôležitejšie než iné?
Na zorientovanie vo vlastnom vnútri bývajú dôležité sny so silným emočným nábojom, teda tie, ktoré si dobre pamätáte, alebo sny, ktoré sa opakujú. Oba typy znamenajú, že vaše podvedomie v procese snenia spracúva niečo, čo sa vám ešte nepodarilo vyriešiť alebo uzavrieť a stále vás ovplyvňuje. Ostatné útržkovité málo emočné sny sú väčšinou len spracúvaním bežných spomienok počas dňa.

PREZRÁDZAJÚ NIEČO o osobnosti človeka?
Sny prezrádzajú veľa o našom podvedomí. Silný emočný sen môže súvisieť s prežívaním aktuálnej životnej situácie. Ak sa určité témy a sny opakujú dlhodobo, respektíve si ich pamätáte celé roky, pravdepodobne to bude mať súvis s jadrovými témami vašej osobnosti.

AKO VYZERÁ ANALÝZA snov u psychológa?
Prebieha výlučne s pomocou klienta, pretože iba on pozná, akými pocitmi a významami má obsadené jednotlivé snové symboly a obrazy. Napríklad motív lietania v kontexte mojej osobnosti a životnej situácie môže niesť výrazne iné významy ako u iného človeka. Pri analýze sna sú asi najdôležitejšie hrubé aj jemné pocity klienta, ktoré sa mu s jednotlivými scénami viažu.

Od týchto pocitov sa väčšinou odvíjame a hľadáme paralely so životným a s osobnostným kontextom. Hľadáme odpovede na to, prečo si podvedomie klienta z milióna možných motívov v tomto období vybralo práve tieto obrazy a obsadilo ich danými silnými pocitmi.

SPOMÍNATE SI NA PRÍPAD zo svojej praxe súvisiaci so snom?
Nedávno počas terapie klient prišiel so snom, v ktorom s hrôzou pri pohľade do zrkadla zistil, že má zdeformované zuby zatlačené do ďasien. Ako sa ich snažil narovnať a povytiahnuť, zistil, že sú uvoľnené a vykývané. Kýchol si a všetky zuby mu vyleteli a rozsypali sa po dlážke. Keď sa ich pokúšal s hrôzou zbierať, zistil, že sú to malinké detské mliečne zuby.

Tieto témy nás upriamili na jeho tému strachu zo straty agresivity a dominancie, s ktorými bol podvedome identifikovaný. Jeho asociácie ďalej viedli k pocitom detskej menejcennosti a vrátilo nás to k spomienkam na prežívanie hnevu v jeho ranom detstve. Sen zároveň dobre sedel v kontexte jeho aktuálnej životnej situácie a poskytol mu novú perspektívu.

LEVANDUĽA pomôže

Trápia vás nočné mory, nedarí sa vám zaspať? Sonia Guerrera odporúča použiť levanduľu. „Je to ochranná a harmonizačná magická bylina. Pred spaním si urobte kúpeľ s odvarom z  nej, obehnite spálňu popri stenách levanduľovou vonnou tyčinkou, odymte aj okolie postele. A na vankúš si nakvapkajte trochu esenciálneho oleja. Pod vankúš si vložte kameň ametyst.“

Autor: red
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa