Otvorené ústa, búchanie predmetmi: Naučte sa čítať prejavy detí!

Otvorené ústa, búchanie predmetmi: Naučte sa čítať prejavy detí!

Vzhľadom k tomu, že novorodenci nemôžu hovoriť alebo sa vyjadriť ako sa cítia, musíte vedieť sami posúdiť, kedy a koľko ich treba nakŕmiť.

Množstvo jedla sa líši od hmotnosti dieťaťa a iných faktorov. Treba si ujasniť niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré vám pomôžu najlepšie určiť potreby bábätka.

Naučte sa čítať prejavy detí

Hladní novorodenci často otáčajú hlavu k hrudníku a brušku, mávajú otvorené ústa. Väčšina z nich od hladu najčastejšie plače. Novorodenci si môžu aj strkať prsty do úst, alebo si udierajú nejaké predmety o pery. Novorodenci jedia asi každé dve až tri hodiny nonstop vo dne aj v noci.

Chuť do jedla ovplyvňuje len choroba, takže ak sa dieťa necíti dobre, nemusí chcieť papať tak často ako inokedy. Jedno z najjednoduchších znamení, ako si všimnúť, či dieťaťu chutilo je koľko toho zjedlo a či priberá. Priberanie na váhe u drobčeka je najdôležitejší ukazovateľ správneho papania. Treba sledovať aj plienky. Novorodenec by mal mať asi štyri až šesť krát denne špinavé plienky, aj od pravidelnej stolice.

Vývoj
Ak si nie ste istí, či papá vaše dieťa dosť výživy, obráťte sa na svojho lekára. Je vždy lepšie priznať si chybu novopečenej mamičky a byť radšej opatrná, ako riskovať zdravie bábätka. Naplánujte si pravidelné prehliadky u pediatra, aby ste boli v obraze, že sa vaše dieťa vyvíja správne. Mali by ste si viesť aj osobné záznamy o zdraví vášho bábätka. Vnímajte ho, zapisujte si svoje pocity, to čo vidíte, aké máte dojmy a povedzte to aj lekárovi.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa