Oznámiť šéfovi, že ste smrteľne chorá?

Oznámiť šéfovi, že ste smrteľne chorá?

Nie všetky skríningové testy na rakovinu je nutné absolvovať každý rok, aj vzhľadom na vek. Ktoré testy sú ale doslova povinné, aby ste si zachránili život alebo život vašich blízkych? Ide o testy hrubého čreva, prsníka a cytológia.

1. Testy na rakovinu krčka maternice
Mladé ženy by mali začať s testami na odhalenie rakoviny krčka maternice už od veku 21 rokov. Rakovina krčka maternice denne zabije 40 Európaniek. Na Slovensku nie je situácia lichotivejšia.

Ročne postihne asi 600 Sloveniek, z ktorých 200 zomrie. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú, že úmrtia sú v podstate zbytočné a dalo by sa im predísť absolvovaním každoročnej preventívnej zdravotnej prehliadky.

2. Kolonoskopia a rakovina hrubého čreva
Ľudia okolo 45. veku života by už nemali preventívne vyšetrenie hrubého čreva dlhšie odkladať. Vyšetrenie hrubého čreva nie je bolestivá záležitosť. Podľa priania pacienta môže byť robené aj v lokálnom umŕtvení.

Skoro 90% nádorov objavených v hrubom čreve je nezhubných a po ich odstránení je pacient celkom zdravý. Pravdepodobnosť ich opätovného objavenia je medzi 10-15%. Nepodceňujte prevenciu, ktorá je v SR zadarmo, vyšetrenie stolice hradí plne akákoľvek zdravotná poisťovňa.

Chráni hormonálna antikoncepcia pred rakovinou?

3. Karcinóm prsníka
Počet chorých na rakovinu prsníka je stále neželané číslo a za posledné roky stále vzrastá. Aj preto, že iba tridsať percent žien chodí pravidelne na preventívnu gynekologickú prehliadku raz do roka. Zvlášť varujúce je, že toto ochorenie stále častejšie zasahuje i veľmi mladé ženy, do 35 rokov!

Najlepšie je chytiť chorobu v jej rannom štádiu. S vysokou pravdepodobnosťou tak na rakovinu nezomrú a následky liečby budú minimálne: neprídu o prsník a nebudú potrebovať ani chemoterapiu. Rakovina u mladej ženy sa prežíva oveľa ťažšie. Na druhej strane, mladšie telo dokáže lepšie odolávať následkom liečby a vysporiadať sa s chorobou účinnejšie.

Samozrejme, že je dôležité sledovať aj ďalšie telesné orgány a ich funkcie, ktoré vám napovedia, v akom sú zdravotnom stave, napríklad si pravidelne testovať zdravie močového mechúra cez vzorky krvi alebo moču.

 Aj celebrity straší rakovina pŕs: Tieto všetky si zákernou chorobou prešli

Testy na odhalenie rakoviny pľúc sa odporúčajú starším ľuďom a fajčiarom. Prehliadka u dermatológa a testy na melanóm by tiež mala byť rutina aspoň raz za dva roky. Pokiaľ to koliduje s vašou prácou, je nutné oznámiť šéfovi, že sa s vaminiečo deje. Rakovina nie je chrípka. Nadriadený bude určite zhovievavý amôže vám poskytnúť rôzne zamestnanešcké výhody, o ktorých ste doteraz možno nevedeli.

Autor: Karin

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa