Pália, bolia a nevyzerajú vôbec pekne: Zbavte sa nepríjemných kútikov

Pália, bolia a nevyzerajú vôbec pekne: Zbavte sa nepríjemných kútikov

Najskôr začervenajú, sú citlivé na dotyk, pália a možno cítite na rozhraní sliznice úst a pier aj nepríjemné napätie. Po krátkom čase vznikne v strede kútika prasklinka.

Kútiky môžu svrbieť, byť pokryté žltohnedou chrastou, mokvať alebo dokonca začať krvácať. Výsledkom je, že na ústach nevyzerá pekne ani najkvalitnejší rúž, nemôžete schuti zívnuť a problémy vám môže robiť jedenie aj pitie.

Ste v ohrození?
Stačí, ak máte oslabenú imunitu, prekonali ste prechladnutie alebo chrípku, užívali ste antibiotiká alebo prežívate neustály stres, a nepekná prasklinka je na svete. Kútiky sú zápalové ochorenie pier, odborne nazývané cheilitis angularis, ktoré sa môže vyskytnúť na oboch kútikoch súčasne.

Aj keď prasklinkami trpia najčastejšie deti, neznamená to, že nemôžu potrápiť aj vás. Za vznik ochorenia môžu baktérie alebo kvasinky, najčastejšie ide o kombináciu oboch faktorov. Hoci sa tieto mikroorganizmy bežne nachádzajú na koži či na slizniciach, ťažkosti sa odštartujú až po ich premnožení alebo ak sa dostanú do otvorenej rany. Ich vznik podporí aj vlhkosť v ústach či sústavne mokré kútiky úst.  

Žiada si to vitamíny
Prispieť k vzniku kútikov môže aj nedostatok niektorých vitamínov skupiny B, konkrétne vitamínov B2, B5, B7, B9 a B12. Do určitej miery môže zhoršenie stavu spôsobiť aj nedostatok železa a zinku. Preto sú kútiky problémom predovšetkým ľudí bojujúcich s anémiou, čiže málokrvnosťou, s tráviacimi ťažkosťami a chorobami, napríklad Crohnovou chorobou, keď sa do tela ťažšie vstrebávajú vitamíny a minerály. Ohrozená vznikom kútikov však ste, aj keď ste užívali dlhší čas antibiotiká.

Dentálna hygiena
Ako si umývate zuby? Ak sa vám do toho občas nechce alebo si ledabolo vypláchnete ústa a zvyšky pasty zostanú uväznené na krajoch úst, ste adeptkou na vznik praskliniek. „Nesprávnym či nedostatočným čistením zubov možno takisto prispieť k častejšiemu výskytu kútikov, keďže infekcia pochádza najmä z úst. Občas si ľudia pomýlia kútik s herpesom, čo je však už vírusové ochorenie,“ upozorňuje odborník na imunitu Adrián Doboly.

Zuby si čistite aspoň 2-krát denne, ideálne zubnou pastou, ktorá neobsahuje sodium laurylsulfát. Zdravú mikroflóru v ústach udržujú napríklad aj probiotiká na cmúľanie. Ako prevenciu môžete používať ochranné balzamy na pery s obsahom zinku. No ak žiadne zo spomínaných postupov nezaberajú, radšej zájdite k lekárovi, ktorý vám naordinuje liečbu presne podľa potrieb vášho tela.

Žite v harmónii so svojím biorytmom: Od skorého rána!

Príroda pomôže
Uboleným ústam pomôžu aj protikvasinkové a antibakteriálne masti, ktoré uľahčujú hojenie. Pred ich nanesením si ranku najskôr dôkladne vydenzifikujte, postačí na to borová voda. Ak uprednostňujete prírodné prípravky, vhodný je betaglukán. „Môže pomôcť imunite, aby sa prasklinky lepšie hojili,“ ozrejmuje Adrián Doboly. Napríklad gél je na rozdiel od iných prípravkov priehľadný, teda diskrétny, preto ho na ústach takmer nebude vidieť. Uboleným kútikom pomôže aj propolisová tinktúra, hojenie urýchľuje čajovníkový olej či výťažky z listov aloy.

Náš tip
Ak sa nechystáte do spoločnosti, potrite si kútiky čerstvým cesnakom a nezabudnite na dostatočný prísun vitamínov skupiny B, železa a zinku. Či ich budete telu dodávať vo forme stravy, alebo výživových doplnkov, je na vašom rozhodnutí.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa