Päť tipov ako zjednodušiť školákom návrat do lavíc

Päť tipov ako zjednodušiť školákom návrat do lavíc
5 fotiek v galérií

Väčšina malých školákov sa po dlhých letných prázdninách naspäť do školy teší, teda aspoň na kamarátov a na svoje obľúbené krúžky. Ale vrátiť nadšenie do učenia býva často problém.

Ako zmierniť prázdninovú roztržitosť a nesústredenosť, aby návrat do školy zvládli ľavou zadnou? Skúste ich začiatkom školského roka na pravidelný režim pripravovať. Tu je päť tipov, ako na to.

1.    Nalákajte ich na novinky

Školské pomôcky na školský rok vyberajte spoločne. Deti sa potom nebudú môcť dočkať, aby ich ukázali spolužiakom. Porozprávajte sa o tom, čo ich v ktorom predmete čaká nové, a skúste v nich vzbudiť trošku nadšenia. Jednoducho nájdite niečo, na čo sa bude váš potomok tešiť – a do školy ho nebudete musieť nútiť.

2.    Venujte čas náročnejším hrám

Zapojte do denných aktivít viac hier vyžadujúcich dlhšie sústredenie a zapojenie inteligencie. Ak školáčik rád číta, zaraďte i knihy. Stačí pol hodiny až hodina denne, aby si dieťa zvykalo na to, že treba sedieť pokojne, sústrediť sa a aktívne zapájať mozog.
Ideálne je, ak zvolíte cestu vzdelávacích hier, ktoré deti zároveň bavia (a vydržia teda pri nich dlhšie) a zároveň sa aktívne učia. Vyberajte také, ktoré sa prelínajú s ich záujmami, či už ide o zvieratká, ľudské telo alebo napríklad bagre.
V edícii Kúzelné čítanie od Albi, kde deti ovládajú knižky elektronickou ceruzkou, nájdete medzi desiatkami interaktívnych knižiek napríklad Atlas sveta, Hravú prírodovedu alebo Ľudské telo – čo sú oblasti, ktoré deti obvykle zaujímajú.

 

 

 

3.    Len ho nechajte, nech sa nudí

V dnešnej dobe deti dostávajú príliš mnoho podnetov od dospelých alebo z elektronických zariadení a potom majú problém zabaviť sa samy. Nechajte ich preto, nech sa občas nudia. Naučia sa vymýšľať vlastnú zábavu, ako sme to kedysi museli robiť my, a ako bonus sa potom o to viac budú tešiť na spolužiakov a aktivity, ktoré im škola pripraví.

4.    Zvykajte ich na pravidelnosť

Cez prázdniny sa zvyčajne povolí nielen spomenutá večierka, ale aj režim dňa ako taký. Preto pomaly „nabehnite“ na pravidelný režim s pevnejšie danými časmi jedál a činností. Deti potom budú ochotnejšie rešpektovať školský rozvrh i ten váš pracovný.
 
Platená reklama.

 5 fotografií

Päť tipov ako zjednodušiť školákom návrat do lavícPäť tipov ako zjednodušiť školákom návrat do lavícPäť tipov ako zjednodušiť školákom návrat do lavícPäť tipov ako zjednodušiť školákom návrat do lavíc
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa