Pehy: Sú to len neškodné pigmentové škvrnky?

Pehy: Sú to len neškodné pigmentové škvrnky?

Odvďačila sa vám pleť pobozkaná slnkom drobnými fliačikmi? Ak vám nepripadajú rozkošné, poradíme vám, ako im dopriať vhodnú starostlivosť. Pehy sa tvoria všade tam, kde pokožku nechráni odev – na tvári, pažiach i na pleciach.

Čím svetlejšiu pokožku a vlasy máte, tým viac pieh sa vám môže tvoriť. Ak milujete slnko a nechcete všade chodiť so slnečníkom ako Japonky, budete sa musieť s nimi čiastočne zmieriť a trochu s nimi „vybabrať.

Sú nebezpečné?
Odborníci varujú pred pigmentovými škvrnami, ktoré môžu spôsobovať rakovinu kože. Pri pehách sa toho nemusíte obávať, lebo sú len neškodným prejavom nahromadeného ochranného pigmentu – melanínu.

Niekedy je však ťažké rozpoznať, kedy už nejde o pehu, ale o takzvané materské znamienko. Ak si všimnete na pokožke nepravidelne ohraničený pigmentový fliačik, ktorý svrbí alebo krváca, neváhajte navštíviť skúseného kožného lekára.

Môžete sa ich zbaviť?
Farbu pieh ovplyvňuje intenzita slnečného žiarenia, preto sú v zime menej výrazné. Môžu však vznikať aj pôsobením hormónov v menopauze a po užívaní antikoncepcie. Na krátky čas ich môžete zlikvidovať pomocou rôznych bieliacich prostriedkov, ktoré ponúkajú kozmetické firmy. O niečo účinnejšie, ale aj drahšie, je ošetrenie laserom. Po čase však vzniknú nové škvrny. Natrvalo a úplne sa ich pravdepodobne nezbavíte.  

8 zlozvykov v starostlivosti o pleť

Toto vám zaručene pomôže
1. Používajte kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom UVA a UVB, minimálne OF30 – nielen na opaľovanie, ale aj pod mejkap.
2. Vyhnite sa ľubovníku a bergamotovému oleju, pretože zvyšujú citlivosť pleti na svetlo.  
3. Výskyt pigmentových škvŕn, naopak, kontroluje látka lumicinol, preto hľadajte krémy, ktoré ju obsahujú.
4. Farebný kontrast pieh na svetlej pokožke zjemníte občasným používaním samoopaľovacieho krému na tvár.  
5. Ak máte tvár husto pokrytú pehami a nie ste s tým spokojná, dajte si poradiť v lekárni kvalitný a dobre krycí mejkap.

Autor: zp
Foto: Shutterstock.com, archív firiem

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa