Plánujete bábätko? Tieto zmeny urobte hneď!

Plánujete bábätko? Tieto zmeny urobte hneď!

Začali sa vo vás ozývať materinské inštinkty a začínate plánovať splodenie potomka? Hoci sa dá len tak do toho „hupnúť“, je často lepšie trošku sa na tehotenstvo pripraviť a ušetriť si tak možno zopár nepríjemností. Viete, ktoré zmeny sa oplatí urobiť vo vašom živote?

Hmotnosť
Predtým, než začnete pracovať na bábätku, je dobré pozrieť sa kriticky na svoju hmotnosť. Nielen nadváha ale aj nízka hmotnosť môžu byť prekážkou počatia a neskôr i zdravého tehotenstva. Ak máte nadváhu, skúste sa zamyslieť nad zmenou stravy a pravidelným pohybom. V prípade podvýživy je dobré sa zasa poradiť s lekárom či odborníkom na výživu, ako sa dopracovať k zdravej hmotnosti, aby bolo vaše telo pripravené zvládnuť tehotenstvo v zdraví. Ak v súvislosti s vašou hmotnosťou užívate aj nejaké lieky, konzultujte ich užívanie počas prípadného tehotenstva s lekárom. Je lepšie, ak tehotná žena nemusí užívať lieky.

Prehliadka u lekára
Kedy ste boli naposledy na preventívnej prehliadke? Veľa ľudí toto zanedbáva, no ak plánujete tehotenstvo, mali by ste si na „preventívku“ nájsť čas. Povedzte svojmu všeobecnému lekárovi, že plánujete založiť rodinu a chcete sa preto nechať skontrolovať. Rozbor krvi, kontrola moču a ďalšie vyšetrenia môžu pomôcť odhaliť prípadné ochorenia, ktoré je lepšie riešiť ešte pred tehotenstvom.
Odporúča sa, aby takúto prehliadku absolvoval aj budúci otecko. V prípade, že trpíte nejakým ochorením a ste sledovaná u špecialistu, je dôležité porozprávať sa o vašich tehotenských plánoch aj s ním. Veľa liekov sa v tehotenstve užívať nesmie.

Zuby
Aj na zuby je dobré myslieť ešte pred tehotenstvom. Obzvlášť, ak na svoj chrup veľmi nedbáte. Zubné kazy môžu byť pre tehotnú ženu, respektíve jej nenarodené bábätko, nebezpečné a v najhorších prípadoch viesť až k potratu. Preto sa hodí mať svoj chrup v poriadku ešte predtým, než sa zaradíte medzi tehuľky.

8x ako vás telo oklame, že ste v TOM!

Koniec zlozvykom
Ak patríte medzi fajčiarky, alebo si doprajete alkohol častejšie, než je zdravé, radšej s týmito zlozvykmi skoncujte skôr, než otehotniete. V tehotenstve sa ani fajčenie, ani alkohol (a to ani v malých množstvách) neodporúča, nakoľko je dokázané, že tieto látky škodia  bábätkám a môžu zapríčiniť okrem iného predčasný pôrod, potrat či nízku pôrodnú hmotnosť.

Kyselina listová
Hoci dnes majú mamičky na výber množstvo vitamínových doplnkov odporúčaných už pred tehotenstvom, veľa z toho je skôr reklamný ťah. Mnohí lekári sa však zhodujú na tom, že kyselina listová patrí medzi vitamíny, ktoré sa užívať pred tehotenstvom a počas prvých troch mesiacov určite oplatí. Ide o vitamín B9 alebo kyselinu folovú. Nedostatok tohto vitamínu počas tehotenstva môže zapríčiniť vážne zdravotné komplikácie, najčastejšie sa hovorí o defektoch neurálnej trubice.

Kyselinu listovú možno nájsť v kuracej a morčacej pečienke, v sóji, fazuli, paradajkách, reďkovke či špenáte. U žien, ktoré plánujú tehotenstvo, sa ale odporúča užívať tento vitamín aj vo forme tabliet, ktoré sa dajú kúpiť najmä v lekárňach (bez lekárskeho predpisu). Aj keď tehotenstvo možno zvládnuť i bez akejkoľvek prípravy, je lepšie postaviť sa k tomu zodpovedne a keď už viete, že bábätko chcete, urobiť všetko pre zdravé tehotenstvo.

Kedy vám vykukne tehotenské bruško?

Autor: Mária

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa