Platíte kartou na internete? Ako si ochránite bankový účet?

Platíte kartou na internete? Ako si ochránite bankový účet?

Nákup cez internet vás môže prísť poriadne draho. Stačí, ak neoverenému predajcovi poskytnete číslo svojej platobnej karty. Ako sa vyhnúť vybieleniu bankového účtu, radí právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie Sylvia Ďatelinková.

Zašifrovaná komunikácia
Ak sa rozhodnete platiť za produkty alebo služby na internete, teda poskytnutím platobných údajov, ubezpečte sa, že internetový obchodník používa na odosielanie údajov šifrovanú komunikáciu. Bezpečná webová stránka sa začína v tvare https:// a nešifrovaná v tvare http://. Nezabudnite si overiť aj bezpečnostný certifikát obchodníka v URL lište kliknutím na ikonu visiaceho zámku. URL adresu zadávajte vždy ručne, nekopírujte ju. Vyhnete sa podvodným stránkam, ktoré sa vydávajú za oficiálne.  

Zlodej útočí
Napriek všetkému sa vám stalo, že vám haker nabúral účet a peniaze vám z neho nekontrolovateľne miznú? „Ak máte podozrenie, že sa z vášho účtu realizovali transakcie, ktoré ste neurobili, okamžite to oznámte svojej banke a transakcie reklamujte. Platí to aj pri zneužití platobnej karty. Čím skôr ju dajte banke zablokovať alebo okamžite zmeňte limit na výber peňazí na nulu,“ radí Sylvia Ďatelinková. Urobíte to prostredníctvom internetbankingu.

Neustála kontrola
Ako však postupovať, ak na nabúranie účtu prídete neskoro, lebo si pravidelne nekontrolujete pohyby na účte ani nemáte SMS notifikáciu? „Práve preto, aby ste mali svoj účet vždy pod kontrolou, je vhodné nastaviť si SMS alebo e-mailovú notifikáciu. Takto budete informovaná o každej platbe kartou či pohybe na účte,“ zdôrazňuje odborníčka. Alebo si aspoň pravidelne prostredníctvom internetbankingu kontrolujte pohyby na účte. Ak sa vám zdá, že z účtu odišli peniaze a pritom ste nič nekupovali, oznámte to banke.  

7 rád, ako si uchrániť peniaze
1. Do internetbankingu sa prihlasujte len zo svojho počítača alebo mobilného telefónu, ktoré majú aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a pravidelne obnovovaný antivírusový program.
2. Nepoužívajte internetbanking v internetových kaviarňach a na iných verejne prístupných zariadeniach ani v neoverenej verejnej Wi-Fi sieti.
3. Po ukončení práce s internetbankingom sa vždy z neho odhláste.
4. Pred prihlásením do internetbankingu sa presvedčte, že komunikujete so správnym poskytovateľom služby. Môžete si to overiť v internetovom prehliadači, kde sa adresa začína v tvare https:// a nie http://.
5. Prihlasovacie heslo do internetbankingu si pravidelne meňte a voľte silné a komplexné heslo. To by malo mať aspoň 8 znakov a skladať sa z malých i veľkých písmen a číselnej kombinácie.
6. Nikomu neposielajte ani telefonicky neoznamujte svoje osobné údaje, prístupové údaje do internetbankingu, údaje z platobnej karty ani si ich neukladajte v telefóne či v počítači.
7. Banka si od vás prihlasovacie údaje nikdy nevyžiada. Ak dostanete e-mail alebo SMS s výzvou, aby ste ich poskytli, ignorujte to a informujte o tom banku.  

Viete, ktorým predajcom by ste sa mali vyhnúť?
Vyvarujte sa nákupom cez nezabezpečeného internetového obchodníka. Počítačový vírus totiž môže odchytiť bezpečnostné prvky do internetbankingu, a tak môže útočník prezerať vaše dáta (zostatky na účte, platobné transakcie a podobne). Pozor si dávajte najmä na čínskych a taiwanských internetových obchodníkov. Ak chcete vedieť, či je webová stránka bezpečná, overte si ju napríklad na https://www.scamadviser.com/.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com, archív

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa