Po 40-tke treba dať všetko von!? O čo by mala žena vlastne prísť?

Po 40-tke treba dať všetko von!? O čo by mala žena vlastne prísť?

„Idem na operáciu maternice a v našom meste v nemocnici je trend, že po 40-tke treba dať všetko aj z vaječníkov von bez ohľadu na to, či sú zdravé alebo nie. Je to podľa vás normálne? Chcem radu ako mám postupovať, keď si ich chcem nechať,“ hovorí žena na webe.

O čo by mala žena vlastne prísť?

Vaječníky (ovaria) sú párové žľazy veľkosti slivky. Ich funkcia spočíva v produkcii vajíčok (ženských pohlavných buniek) a v produkcii ženských pohlavných hormónov estrogénov. Ak sú v poriadku, nechávajú sa žene kvôli hormónom a ľahšiemu prechodu. Kedy je predpoklad, že by ste o vaječník prišli? Keď ochoriete na rakovinu. A rakovina vaječníkov je poriadne zákerná. Patrí medzi najnebezpečnejšie formy rakoviny. Táto choroba totiž nemá žiadne výrazné príznaky a rozvíja sa vo vnútri tela, takže si žena nemusí tento zhubný rast vôbec všimnúť.

Problém je aj v tom, že ešte nie je žiadny skríningový test, ktorý by odhalil rakovinu vaječníkov. Rakovinu môžete vyliečiť s väčšou pravdepodobnosťou, keď ju lekár odhalí v rannom štádiu. Zákernosť rakoviny vaječníkov je však v tom, že sa nedá odhaliť skoro nikdy včas a v pokročilejších štádiách sa rozvíja veľmi rýchlo.

Najnovšie štúdie a výskumy však hovoria o tom, že ženy, ktoré ochorejú rakovinou vaječníkov trpeli krátko predtým inkontinenciou. Netreba sa hneď obávať najhoršieho, ak máte vy alebo vaša mamička problémy s udržaním moču.

Aký je to pocit, keď vezmú žene vaječníky?
Je ešte stále vo svojej podstate ženou? Cíti sa byť stále stále atraktívna a žensky šarmantná? Ženy zvyknú trpieť komplexmi, ak im vyberú ženské orgány. Ak sú zdravé, nemali by sa ženám odstraňovať. Plnia stále svoju funkciu. Ak ste však prišli o vaječníky a túžite ešte po dieťati, je tu šanca aj pre mnohé mladé ženy!

Ide o prvý prípad, kedy transplantované vaječníkové tkanivo v žene, ktorá bola v dôsledku chemoterapie úplne neplodná, vyústilo do pôrodu. Na rozdiel od spermií, ktorá zostávajú životaschopné aj po dlhodobom zmrazení, je zmrazené vajíčko zriedkakedy schopné vyvinúť sa v embryo.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa