Pochuťte si na niečom zdravom a rovnako chutnom ako je mäso

Pochuťte si na niečom zdravom a rovnako chutnom ako je mäso

Rozhodli ste sa pre vegetariánstvo, alebo vám mäso jednoducho nechutí, nemáte k nemu dôveru alebo chcete spestriť svoj jedálny lístok?

Áno, ceny mäsa sú vysoké a kvalita im často ani zďaleka nezodpovedá. Prečo si teda nepochutiť na niečom zdravom a rovnako chutnom?

Nie, nemusíte byť zarytá vegetariánka, aby sa vám na tanier dostalo niečo zo zdravej výživy. Mäso síce lekári a odborníci odporúčajú konzumovať v rozumných dávkach, existuje však mnoho produktov, ktorými ho môžeme aspoň čiastočne nahradiť.

Slávna sója
Iste vám medzi prvými napadne sója a výrobky z nej. Máte pravdu, sója patrí medzi rastlinné náhrady mäsa a na trhu možno objaviť skutočne pestrú škálu najrozličnejších výrobkov z nej. Či už sa jedná o tofu, teda tvaroh zo sójového mlieka alebo tzv. sójové mäso v najrozličnejších podobách a úpravách. Okrem toho však môžete siahnuť aj po exoticky znejúcom tempehu, čo sú placky z fermentovaných sójových bôbov.

K náhradám mäsa tiež patrí seitan vyrobený zo pšeničnej múky alebo náhrady mäsa vyrobené z vaječných bielkov. A prečo ich lekári odporúčajú konzumovať? Ich výhody sú jednoznačné. Majú nielen relatívne nízku kalorickú hodnotu, ale aj vysoký obsah bielkovín a neobsahujú cholesterol. Sú teda vhodné nielen pre zdravých ľudí, ale aj pre ľudí trpiacich rozličnými chorobami, či dokonca pri redukčnej diéte.

Ešte ich nekupujete?
Časť zákazníkov stále odrádza neznalosť, tvrdia predajcovia zdravej výživy. Netušia ako si chutne pripraviť sójové mäso, alebo ako môžu rozličným spôsobom využiť tofu vo svojej kuchyni. Neraz je dôvodom aj málo pestrá ponuka, ktorú poznáme z klasických obchodov. Nenechajte sa však odradiť, v predajniach zdravej výživy nájdete omnoho pestrejší výber, navyše vám personál rád poradí, čo vám mohlo najviac chutiť.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa