Pokožka bábätiek a prvá kozmetika

Pokožka bábätiek a prvá kozmetika

Koža patrí medzi najväčší orgán ľudského tela. Jej vývoj začína čoskoro po oplodnení a počas tehotenstva sa postupne vyvíja. U nedonosených detí je koža tenká, atrofická, napätá a chýba jej bariérová funkcia. Koža je tiež priepustná pre rôzne látky.

Bábätku hrozí dehydratácia

U bábätiek po narodení nie je podkožný tuk ešte plne vyvinutý a bábätko nevie udržať vlastnú teplotu. Kožná bariéra novorodencov je vysoko priepustná, vstrebávanie látok je rýchle a masívne, dokonca 2x vyššie ako u dospelých. Nesmieme tiež zabúdať na tzv. oklúzny vplyv plienky, ktorý spôsobuje vyšší prienik látok do kože.

Pozor si dajte aj u batoliat

U batoliat a detí do dvoch rokov je bariérová funkcia ešte obmedzená z dôvodu, že sa netvorí ochranný kožný film. Od dvoch rokov je už táto funkcia plne vyvinutá.

Ako sa o kožu detí starať?

Existuje názor, že kožu netreba premazávať, že si pomôže sama ... avšak po kúpeli môže byť koža vysušená a je tak potrebné dôkladne ju hydratovať a premazať. Na kúpanie bábätiek a detí používajte produkty s neutrálnym alebo mierne kyslým pH.

TIP: Pre šetrné umývanie jemných detských vláskov a tela použite Extra vyživujúci umývací gél Mixa Baby, ktorý je obohatený o mandľový olej a pri každom použití tak hydratuje a vyživuje detskú pokožku.


V dnešnej dobe existuje veľa produktov, ktoré sú určené priamo pre detskú pokožku. Z galenickej formy volíme skôr krémy, alebo mlieka. Tie by nemali obsahovať dráždivé zložky so sklonom k vzniku alergických reakcií. Z dôvodu vyššieho vstrebávanie hrozí riziko intoxikácie napr. pri použití látok s vyšším obsahom kyseliny salicylovej alebo kyseliny bóritej.

Koža by mala byť premazávaná 1x denne, ak sa objaví kožné ochorenie, najčastejšie atopický ekzém, vtedy je potrebné kožu mazať aj niekoľkokrát počas dňa.
Z fytozlúčenín sú vhodné napr. prípravky s obsahom bambuckého masla, pupalkového oleja alebo ovsa.

TIP: Upokojujúce telové mlieko Atopiance od značky Mixa je určené pre veľmi suchú, citlivú pokožku s tendenciou k svrbeniu a nepohodliu, ktoré znepríjemňuje každodenný život. Poteší

 

Veľmi dôležitá je aj ochrana kože pod plienkou, pri ktorom hrozí riziko zaparenia pokožky. Mala by byť ošetrená pravidelne napr. s prípravkami s obsahom panthenolu, prípadne krému alebo pasty s antimykotickým účinkom.

Detská pokožka a slnečné žiarenie

Do 3 rokov veku by dieťa nemalo byť vystavované slnečnému žiareniu, ak nepoužijete krém s UV faktorom 50+. Pre detskú pokožku sú určené špeciálne krémy s tzv. minerálnymi filtrami, ktoré zaručia, že po aplikácii je UV žiarenie odrážané od povrchu kože. Krémy účinkujú hneď po nanesení. Ak sa dieťa kúpe, je nutné aj vodeodolné prípravky aplikovať opakovane, aby nedošlo k spáleniu pokožky.

Autor: MUDr. et Bc. Lucie Růžičková Jarešová

Platená reklama

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa