Pomóc! Môj muž je v prechode, ako to celé zvládnuť?

Pomóc! Môj muž je v prechode, ako to celé zvládnuť?

Andropauza dokáže narobiť v živote muža riadnu šarapatu. Tak ako ženy majú menopauzu, muži majú andropauzu, ľudovo povedané mužský prechod. U žien sa prechod ohlási vynechanou menštruáciou, muži však takýto signál nedostanú.

Cítia sa horšie, ale často ani nevedia, že nejaký mužský prechod vôbec existuje. Andropauza je prirodzený pokles produkcie pohlavného hormónu – testosterónu, ktorý mužom klesá s pribúdajúcim vekom. Je veľmi individuálne, kedy sa mužský prechod prejaví, do akej miery to závisí od genetickej predispozície či od životosprávy. U niekoho sa môže prejaviť už v štyridsiatke, u niekoho až po 55-ke. Priebeh andropauzy je tiež individuálny, zatiaľ čo u niekoho to prebehne celkom nebadane, niektorým mužom to môže obrátiť život naruby.

Všímajte si svojho muža
Nízka hladina testosterónu sa prejavuje veľkou únavou, slabosťou, zníženým alebo žiadnym záujmom o sex, pocitom depresie, no môže nastať aj zväčšenie prsníkov, odborne nazývané gynekomastia. Lekári Andrew Dott a Anthony Karpas z Inštitútu endokrinológie a reprodukčnej medicíny v americkej Atlante upozorňujú, že až u 40 percent mužov po štyridsiatke sa okrem spomínaných prejavov objavuje aj strata hustoty kostí, úbytok svalov, nárast tukovej hmoty, zníženie hladiny železa v krvi, ale aj výkyvy nálad, podráždenosť a problémy s erekciou.

Môže sa stať, že keď muž pocíti, že stráca svoju mužnosť, začne sa o seba prehnane starať a dokazovať sebe i okoliu, že ešte nepatrí do starého železa. Často sa takí muži začnú inak obliekať, kupujú si rýchle autá, chodievajú na pánske jazdy a hľadajú si milenky. Alebo môže nastať presný opak, muž sa začne opúšťať a zanevrie na celý svet. Celé dni iba vysedáva pred televízorom, nič sa mu nechce, priberá, začne piť viac alkoholu a na všetko iba frfle.

Hormonálna liečba: Áno či nie?
Mužský prechod sa dá liečiť pomocou hormonálnej terapie, no je to lotéria, v ktorej nemusíte vyhrať. Najskôr však lekár zistí vyšetrením krvi, či je za príznakmi naozaj znížený testosterón, alebo majú problémy inú príčinu. Testosterón sa nesmie podávať orálne, lebo by mohol poškodiť pečeň či srdce, preto sa pacientom podáva prostredníctvom injekcií priamo do svalu, náplasťou či gélom.

Hormonálnou liečbou sa mužovi vráti chuť na sex, bude mať viac energie, bude menej podráždený a deprimovaný. No takýto zásah do hormonálneho systému môže spôsobiť v tele celý rad nežiaducich zdravotných problémov. Terapia testosterónom môže vyvolať nepríjemné akné, zvýšenie počtu červených krviniek, môžu sa tvoriť krvné zrazeniny. U mužov liečených testosterónom môže nastať zväčšenie prostaty a ťažkosti s močením, zvyšuje sa aj riziko srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody.

Lekári iba málokedy odporúčajú liečbu nízkej hladiny testosterónu, ak je to prirodzený prejav starnutia. Pomôcť však môže pacientom, ktorí majú testosterónu oveľa menej, než je normálne pre ich vek. Napríklad u mužov po šesťdesiatke už lekári nad hormonálnou liečbou veľmi neuvažujú, pretože spomínané nežiaduce účinky môžu ohroziť ich zdravie.

Ide to aj bez umelých hormónov
Andropauza sa dá zvládnuť aj bez liečby, treba však upraviť životný štýl. Lekári odporúčajú starnúcim mužom zdravé stravovanie a dostatočný pravidelný pohyb, to dokáže s telom hotové zázraky. Treba dbať aj na to, aby mal muž dostatok spánku a potrebná je aj častá sexuálna aktivita.

Mužský prechod zhoršuje nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, vysoký krvný tlak, viaceré lieky (voľnopredajné i na predpis), nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu, varujú lekári Andrew Dott a Anthony Karpas z Inštitútu endokrinológie a reprodukčnej medicíny v Atlante.

Pomôžte mu!
Muž v prechode môže poriadne potrápiť svoju manželku. Veľké komplikácie spôsobuje to, že muži neradi hovoria o svojich ťažkostiach, o andropauze mnohí ani nevedia a zle sa vyrovnávajú už len s myšlienkou, že starnú. Preto potrebujú, aby im niekto pomohol, ale treba ísť na nich veľmi opatrne, keďže v období prechodu sú podráždenejší a citlivejší.
Andropauza zvyčajne nastáva v čase, keď sú už deti dospelé a osamostatnené a manželia sa odcudzili.

Využite to na obnovu svojho vzťahu z mladosti a spoločne si užívajte život plnými dúškami. Pripravte si spoločný program, ktorý ho bude baviť. Napríklad chodievajte spolu na prechádzky do prírody, bicyklujte sa spolu, pretože muž v prechode potrebuje pohyb a viac vitamínu D. Zapíšte sa na hodiny tanca, stretávajte sa s priateľmi, aby sa zabavil a neupadol do depresie.

Motivujte muža k zdravšiemu stravovaniu, varte mu chutné zdravé jedlá a dbajte na to, aby mal vyšší príjem vápnika a kyseliny listovej. Obohaťte jeho jedálny lístok potravinami s afrodiziakálnymi potravinami, ako sú čili papričky, zázvor, škorica, vanilka, rozmarín, vlašské a píniové orechy, mandle, med, káva, ananás, horká čokoláda či ustrice, obmedzte sóju a ľanové semienka.

Nepripomínajte mu pri každej príležitosti všetky jeho zdravotné ťažkosti ani to, že už nie je najmladší, iba mu tým pokazíte náladu. A hlavne, ak nechcete, aby vám ušiel za mladšou, dajte mu pocítiť, že je pre vás stále príťažlivý, snažte sa byť príťažlivá aj vy pre neho, a keď bude mať problém s erekciou, nerobte z toho tragédiu, ale buďte chápavá partnerka.

Mužský prechod zhoršuje:

  • nadmerná konzumácia alkoholu
  • fajčenie
  • vysoký krvný tlak
  • viaceré lieky (voľnopredajné i na predpis)
  • nezdravé stravovanie
  • nedostatok pohybu

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa