Poradíme: Zamestnanie zmeňte iba v tom prípade, ak...

Poradíme: Zamestnanie zmeňte iba v tom prípade, ak...

Nemienite už tolerovať večnú kritiku svojho šéfa, pracovné zlozvyky kolegyne, či skutočnosť, že musíte v práci tráviť čoraz viac času za rovnaký plat?

Ak sa stále viac rozčuľujete, trieskate od zlosti telefónom, práca vás neteší a nenapadá vám nič pozitívne, čo by ste o svojej firme mohli povedať, je načase zamyslieť sa, či nebude lepšie zdvihnúť kotvy a ísť „o dům dál“. Rozhodnúť sa zmeniť miesto, hlavne ak ste firme, v ktorej pracujete, obetovali niekoľko rokov života, nie je vôbec jednoduché.

Kedy je čas na zmenu?
…ak celú nedeľu myslíte na to, že máte pred sebou ďalších päť neznesiteľných pracovných dní, v duchu si preberáte zoznam všetkých povinností, ktoré opäť nestihnete splniť a myšlienky na prácu vám pokazia celý deň.

…ak vám chýba perspektíva, máte pocit, že ste málo vyťažená a požiadavky na vašu odbornosť a schopnosti sa už roky nemenia.

…ak nie je vaše zamestnanie dostatočne tvorivé, neprináša vám radosť a robíte ho zo zotrvačnosti iba preto, lebo sa vám zmena zamestnania zdá príliš riskantná.

…ak je atmosféra na pracovisku napätá, neviete sa preniesť cez faloš niektorých kolegov a máte plné zuby intríg, ktoré vám uberajú silu.
 
…ak vaše zamestnanie negatívne ovplyvňuje vaše zdravie, máte problémy so spánkom, ste v neustálom napätí a strese.

…ak málo zarábate a nič nenasvedčuje tomu, že sa vaša platová situácia v blízkej době zmení.

Dôvody sa nájdu vždy. Ak je však vašich „proti“ viac ako dokáže vaša psychika zvládnuť, neprotirečte jej a urobte to, čo vám káže.

Konajte uvážene
Zamestnanie zmeňte iba v tom prípade, ak ste si skutočne istá, že vaša súčasná práca vás nenapĺňa, nemáte sa už kam vyššie posunúť, alebo vaše schopnosti nedokáže nikto náležite oceniť. Majte na pamäti, že bezhlavé striedanie zamestnania je v dlhodobom horizonte vždy hodnotené negatívne.

Samotní personalisti pripúšťajú, že uchádzačov o zamestnania, ktorí majú za sebou búrlivú profesnú minulosť a nerobí im problém aj trikrát do roka zmeniť miesto, nevnímajú ako vhodných kandidátov pre svoju spoločnosť.

Zmena je vždy lepšia ako stagnácia   
Človek si ľahko privykne na podmienky, v ktorých sa nachádza, aj keď pre neho nie sú príhodné. Aj to je dôvod, prečo má drvivá väčšina z nás tendenciu zvyknúť si na zamestnanie, ktoré nás nudí a vyčerpáva. Odmietame zmeny, pretože sa bojíme neznámeho.

Ak pracujete na rovnakej pozícii už viac ako päť – šesť rokov a žiaden postup vám najbližšiu dobu nehrozí, mala by ste presadnúť na inú stoličku, aj keď ste celkom spokojná. Vaše kariéra totiž zbytočne prešľapuje na mieste. Ste rozhodnutá? Chcete odísť? Tak sa rozhýbte a nečakajte, pretože ten „správny čas“ nepríde nikdy. Je to iba ďalšia zámienka, ktorá zbytočne odďaľuje vaše rozhodnutie.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa