Poslednú dobu sa ku mne správa partner rezervovane: Čo si mám o tom myslieť?

Poslednú dobu sa ku mne správa partner rezervovane: Čo si mám o tom myslieť?

Psychológovia vravia, že rezervovane a odťažito sa partner začne správať najčastejšie vtedy, keď ho trápia vážne problémy, považuje ich za zahanbujúce a nemá buď odvahu alebo silu im čeliť.

Radíme vám, aby ste nespanikárili a nezačali si domýšľať a hneď obviňovať partnera z nevery. Pokúste sa mu byť oporou, komunikujte s ním a možno spoločne zistíte, čo ho vlastne trápi.

Ak je to na začiatku vzťahu

Vyhýbavé a rezervované správanie sa niekedy vyskytuje na začiatku vzťahu. Niektorí ľudia sa začnú správať úzkostne, ak vzťah začne byť vážny. Dostanú strach, pretože nevedia, ako sa majú vo vážnom vzťahu správať. Zrazu cítia, že je ohrozená ich sloboda a voľnosť, boja sa pripútania, a preto sa snažia emocionálne vzdialiť. Keď sa partner správa takto, nebojte sa a neodtískajte ho od seba. Nie je to vaša vina, potrebuje spracovať záležitosti, ktoré mu bránia fungovať v blízkom vzťahu.

Skúsenosti z detstva
Skúsenosti a zážitky z detstva nás ovplyvňujú viac ako si myslíme. Odborníci tvrdia, že za takýmto správaním môže byť i to, že rodičia partnera sa v jeho detstve neustále len hádali a neriešili problémy konštruktívne. Preto pozná iba pasívne alebo agresívne správanie. Problémy rieši hnevom alebo stiahnutím sa. Nedokáže o nich hovoriť a konštruktívne ich riešiť. Skúste mu preto v takejto situácii napríklad povedať: „Vidím, že sa správaš odťažito, povieš mi, čo je za tým?“ Nebude mať pocit, že ho obviňujete a zároveň mu dáte najavo, že si všímate, ako reaguje.

Ak potrebuje zmenu
Vzťahoví poradcovia majú skúsenosti s tým, že ak jeden z partnerov potrebuje vo vzťahu nejakú zmenu, lebo pociťuje stereotyp, najprv o tom nehovorí, ale začne sa správať rezervovane. Ak jeden partner potrebuje zmenu, no druhý je so stavom vecí spokojný, môže sa stať, že bude riešenie problému odkladať na neskôr. Keďže so situáciou nie je spokojný, nespokojnosť prejaví práve odťažitosťou.

Ak je introvert
Introverti potrebujú mať pre seba čas i priestor. Ak na nich príliš tlačíte, dostanú sa do odporu, ktorý sa prejaví rezervovaným správaním. Preto spoznávajte svojho partnera, a to najlepšie, čo môžete pre introverta urobiť je, že mu doprajete potrebný priestor.

Rezervovanosť spôsobuje aj stres
Ďalším faktorom, ktorý môže spôsobovať odťažité správanie je stres, s ktorým sa každý z nás vyrovnáva svojským spôsobom. Ak sa partner k vám správa zvláštne, možno prežíva náročné obdobie, ktoré vôbec nemusí súvisieť s tým, ako sa cíti vo vzťahu s vami. V takom prípade sa vyhnite obvineniam, dajte najavo, že ste pripravená pomôcť, no doprajte partnerovi priestor, ak sa chce s vecami popasovať sám.

Možno vás chce prekvapiť
Napadlo vám, že rezervovanosť v správaní nemusí signalizovať iba prežívané problémy?  Možno má váš partner tajomstvo, napríklad vám chystá oslavu a bojí sa, že niečo vyzradí a prekvapenie pokazí. Pravdou je, že nikdy neviete, čo sa deje v hlave toho druhého, vyhnite sa preto katastrofickým scenárom, unáhleným záverom a otvorene o veciach hovorte, keď na to nastane správna chvíľa.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa