Používate platobné karty bezpečne?

Používate platobné karty bezpečne?

Beriete ich ako samozrejmosť, lebo sú súčasťou vášho každodenného života. Vďaka nim nemusíte myslieť na to, aby ste mali pri sebe hotovosť. Používanie platobných kariet však predstavuje aj určité riziko. Máme pre vás zopár tipov, ako neprísť o peniaze.

1. Banka nikdy nebude pýtať od vás citlivé údaje o účte alebo o platobnej karte prostredníctvom e-mailu, SMS alebo cez telefón. Nebude si vynucovať inštaláciu žiadnej mobilnej aplikácie alebo programu do počítača, mobilu či do tabletu. Osvojte si základné pravidlo – na takúto požiadavku nikdy nereagujte, okamžite na to cez zákaznícku linku upozornite svoju banku

2. Pri práci s internetbankingom vždy skontrolujte bezpečnostný certifikát stránky https://.

3. Nikdy nepracujte s internetbankingom cez nezabezpečené wi-fi siete, takzvané free wi-fi.

4. V žiadnom prípade nepoužívajte rovnaké heslo na prihlásenie do iných internetových služieb, napríklad do e-mailu, ako do internetbankingu. Strážte si jeho jedinečnosť. Vyhnite sa tomu, aby ste ako heslo používali napríklad mená svojich blízkych, dátumy narodenia, telefónne čísla či ulicu bydliska. Je to síce pohodlné a ľahko zapamätateľné, ale vôbec nie bezpečné.

5. Heslo do internetbankingu pravidelne obmieňajte.

6. V žiadnom prípade neotvárajte e-maily od neznámych adresátov, podozrivé prílohy ani priložené odkazy na internetové stránky. Aj keby ste boli viac ako zvedavá!

7. Počítač, smartfón či tablet zabezpečte spoľahlivým a certifikovaným antivírusovým programom a pravidelne ho aktualizujte.

8. Do mobilných zariadení sťahujte len overené a dôveryhodné aplikácie.

9. Do mobilných zariadení sťahujte len overené a dôveryhodné aplikácie.

Stavíme sa, že vašu platobnú kartu nepoužívate správne

Autor: Alena Jurisová/BŽ

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa