Povedzte mu NIE, zvládne to!

Povedzte mu NIE, zvládne to!

Odmietnutie žiadosti o ruku je jedna z najchúlostivejších situácii medzi mužom a ženou. Vo svojom okolí, vo filmoch, v knižkách vidíme väčšinou šťastné konce, a o tých menej ukážkových sa však priveľmi nehovorí.

Nie je nič jednoduchšie ako povedať to osudové „áno“ a nič zložitejšie, ako ho nepovedať. Máte na to výslovné právo. Nech sú už vaše dôvody akékoľvek a či sú zo srdca, alebo z rozumu, rozhodnutie je zrejme správne, inak by ste ho sama pred sebou neučinili. Muž ale vaše rôzhodnutie prijať nemusí a odmietnutie strávi o to ťažie, že je od osoby, ktorú miluje a chce sa jej v dobrom uviazať na celý život.

Doprajte si čas
Ako mu to povedať? Muža, ktorý vás požiada, zrejme poznáte veľmi dobre, ale v takejto situácii ste ho ešte nezažili. Ak nie je problém v ňom, ale v absolútne nesprávnom načasovaní tejto žiadosti, skúste vysvetliť, že aby mohla byť svadba, všetko musí byť perfektné.

Máte to tak skrátka zafixované. Snívali ste o tom a viete, že ak zabezpečené bývanie, miesto, kde chcete žiť, pozícia v zamestnaní, financie, blízkosť dôležitých ľudí, plánovanie rodičovstva, skrátka všetko dôležité vo vašom živote nie je na správnom mieste a v správnej forme, nie je svadba zatiaľ pre vás. Dajte mu najavo, že je to méta pre vás natoľko vysoká, že jej treba podriadiť viac vecí a vyžaduje viac, ako sa len romanticky spýtať, či si ho zoberiete.

Manželstvo alebo vzťah – čo je viac?
Ak dlhšie cítite, že manželstvo nie je nič pre vás, nie preto, že sa ešte nechcete viazať, ale skrátka tejto inšitúcií nedôverujete, mal by to o vás dobre vedieť už predtým, a keď sa spýta, môžete to brať ako nátlak a zareagovať zveličene. Nech práve v tejto chvíli nedôjde k hádke, ktorá vás odcudzí.

Vysvetlite mu to znova, lebo ak váš vzťah je zdravý, ani názor na manželstvo ho nenaruší. Ľudia sa vedia jeden druhému z lásky prispôsobovať v ďaleko závažnejších veciach, ako to, či budete v istom obodobí žiť spolu v manželstve alebo bez neho.

Ak cítite, že nie, neváhajte

Ak vás muž požiada o ruku a vy srdcom aj mysľou zazmätkujete, toto rozhodnutie je pre vás ako nevyriešiteľný rébus, nie je to dobré znamenie. Je otázne, či sa vôbec v tomto prípade dá zabrániť zraneniu jeho citov, bez toho, aby ste mu klamali. Ale ak jednoducho nie je ten pravý, vedzte, že ďalším zatĺkaním a naťahovaním odmietnutia, keď jeho city sú evidentné a vypovedané, mužovo srdce koniec koncov zraníte ešte viac.

Preto stará dobrá pravda víťazí, vo vašom živote, v živote jeho, odhliadnuc od toho, či svoje životy budete zdieľať ako manželia. Ale pozor, ak odmietnete citlivo a on je rozumný, ušetríte si tisíc ďalších nepríjemností.

Autor: Simona

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Svadba"

Poradňa