Poznáte obdobie nulového kontaktu (ONK)?

Poznáte obdobie nulového kontaktu (ONK)?

Rozišli ste sa s partnerom, no stále máte pocit, že k sebe patríte a chceli by ste ho získať späť? V takom prípade vás to bude lákať okamžite začať konať. Volať mu, písať, atakovať ho na FB.

Možno si myslíte, že najväčšiu šancu máte hneď po rozchode, pretože je to ešte čerstvé a vzájomné city úplne nevychladli. Má to síce logiku, ale opak je pravdou. Ak chcete mať šancu získať ex-partnera späť, mali by ste sa na chvíľu stiahnuť a prestať komunikovať.

V čom je podstata pravidla nulového kontaktu
Práve na tento účel slúži „pravidlo nulového kontaktu“. Je to obdobie, počas ktorého úplne zrušíte akúkoľvek komunikáciu so svojím ex. Cieľom je, aby ste mu začali chýbať a zároveň sa s rozchodom vyrovnali. Nebudete sa stretávať, telefonovať spolu, nebudete si posielať správy a ani navštevovať jeho profily na sociálnych sieťach. Znie to trochu kruto a možno aj kontraproduktívne, hlavne preto, že sa ho snažíte získať späť.

Lenže práve dodržiavanie tohto pravidla vám môže pri tejto snahe naozaj pomôcť. Existujú minimálne dva princípy, na základe ktorých ONK funguje. Vášmu ex-partnerovi dávate priestor, aby ste mu začali chýbať a zároveň si dávate možnosť začať pracovať na uzdravovaní sa po rozchode.

Budete mu chýbať
Naozaj si myslíte, že najvhodnejšou dobou na spätné získanie ex-partnera je čas tesne po rozchode, keď ním ešte lomcuje napríklad hnev a má plnú hlavu negatívnych myšlienok a dôvodov, kvôli ktorým sa s vami rozišiel? Alebo je to skôr obdobie, keď sú negatívne emócie potlačené a vynárajú sa pekné spomienky v rámci spomienkového optimizmu? Určite je správna druhá možnosť. Možno si myslíte, že ex-partnerovi nebudete chýbať, pretože inak by sa s vami nerozišiel.

No v prípade, že sa s vami rozišiel v afekte a nedomyslel následky, uvedomenie si toho, že mu chýbate nenechá na seba dlho čakať. Dajte mu preto priestor, aby ste mu začali chýbať.  Samozrejme, neznamená to, že každému ex-partnerovi automaticky bude chýbať jeho ex-partnerka. Úspech nie je zaručený. Môžete však urobiť premyslené kroky, aby boli vaše šance čo najvyššie. A často účinné je práve obdobie nulového kontaktu.

Práca na sebe
Obdobie bez kontaktu s ex-partnerom by ste mali využiť na prácu na sebe. Zaplavenie emóciami, ktoré sprevádza každý rozchod, sťažuje vyrovnanie sa s ním. Keď si však doprajete osobný priestor a oslobodíte sa od ex-partnera, budete mať možnosť na sebe pracovať a zlepšovať sa. Je to proces, ktorý vám v živote pomôže bez ohľadu na to, či sa vám ex-partnera podarí získať späť alebo nie. Váš osobný rast po rozchode môže prispieť k zvýšeniu pravdepodobnosti opätovného zblíženia sa. Prácou na sebe zvýšite svoje sebavedomie, vďaka čomu budete pôsobiť atraktívnejšie. A možno práve to na vášho ex-partnera zapôsobí a dáte sa znovu dokopy.

Ako dlho má ONK trvať
Odborníci vravia o troch variantoch ONK. Prvý je trojtýždňový. Odporúčajú ho vtedy, ak sa  ex-partner snaží s vami nadviazať kontakt napriek tomu, že z vašej strany žiadne impulzy nedostáva. Ak vám po rozchode intenzívne píše, snaží sa vás kontaktovať alebo sa s vami dokonca stretnúť, mali by ste zvážiť práve toto obdobie. Počkajte 21 dní a potom pokojne zareagujte. Ak sa vás ex-partner očividne snaží kontaktovať, dlhšie obdobie bez vašej reakcie by mohlo byť už kontraproduktívne. Druhé obdobie trvá mesiac. Tridsať dní trvajúce obdobie bez kontaktu s ex-partnerom je tak akurát, keď vás po rozchode síce kontaktuje, no iba zriedkavo.

V takýchto situáciách je očividné, že by vás ešte rád mal v živote, no nie je to natoľko silné, že by vás preto uháňal. Počas 30 dní dáte ex-partnerovi priestor, aby ste mu začali chýbať, a zároveň budete na sebe pracovať, zlepšovať sa a rásť. Tretie obdobie trvá mesiac a pol. Odborníci ho odporúčajú vtedy, keď bol rozchod naozaj náročný a máte pocit, že ex-partner s vami spočiatku komunikáciu nevyhľadáva. Dlhšie ako 45-dňové obdobie sa neodporúča. Je to naozaj dostatočne dlhá doba a vašim šanciam na opätovné získanie ex-partnera by iba uškodila.

Samotné ONK nestačí
Ani pri dodržaní ONK netreba mať nereálne očakávania. Hoci vám pomôže zvýšiť šance na získanie ex-partnera, zaručené to ani zďaleka nie je. Pravidlo nulového kontaktu nestačí. Na to, aby ste sa dali s ex-partnerom dokopy, si potrebujete po období bez kontaktu opäť vybudovať dôveru, príťažlivosť či emocionálnu blízkosť. To, či sa vám podarí získať ex-partnera späť, nie je iba vo vašich rukách. Pravidlo nulového kontaktu je však niečo, čo vám môže vo vašej snahe naozaj výrazne pomôcť.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa