Pozor na to, ako sa s partnerom uložíte večer do postele!

Pozor na to, ako sa s partnerom uložíte večer do postele!

Čo sa s nami deje, keď sa večer uložíme do postele so svojím partnerom? Obyčajne zaujmeme našu spoločnú obľúbenú polohu, pri ktorej obidvaja radi zaspávame. Ktorá to je u vás? Vaša hlava na partnerovej hrudi v podpaží?

Milenecká ruka desne bolí!
Ako sa ku svojmu partnerovi večer v posteli túlite? Obyčajne si mu ľahnete na prsia pod zdvihnutú ruku, však? V takom prípade stačí iba niekoľko minút na to, aby sa mu úplne odkrvila horná končatina. Keď zaspí rýchlo, zrejme si po prebudení nebude cítiť až polovicu tela. Jednu časť hrude mu totiž bude privaľovať vaša kilová hlava a tlačiť na cievy pod pažou. Zvyšok končatiny je hodiny a hodiny bez správneho prekrvovania.

Ak to s touto polohou preháňate a odkrvujete partnerovi ruku príliš často a na príliš dlho, z obyčajného mravenčenia v ruke by mohol vzniknúť aj vážnejší problém. Navyše, mnoho párov spí podobne aj v opačnom garde. Niektorí muži sa tiež radi túlia ženám pod pazuchu. A tá ju musí predsa zdvihnúť hore, aby sa k nej vošiel. Čo to znamená? Že si nebudete cítiť pre zmenu ruku vy!

Všímate si, že máte aj cez deň čoraz častejšie stŕpnuté ruky, stuhnuté zápästie, strácate cit a silu? Ak nejde o nočné trápenie počas spánku a mileneckú ruku, pravdepodobne môže ísť o Syndróm karpálneho tunela. Tento syndróm patrí medzi najčastejšie ochorenia poškodzujúce ruku a postihuje najčastejšie ženy! Vzniká pri opakovanom preťažovaním ruky.

Kedy sme už pacientkami?

Keď sa napriek bolestiam nevieme zbaviť rutinnej práce, ktorá nám stŕpnutie spôsobuje, ako je práca s počítačom. Syndróm karpálneho tunela je ochorenie nervu a zhrubnutie šliach v ruke. Medzi typické príznaky patria bolesti ruky a "mravenčenie" prstov ruky, ktoré sa môže objaviť cez deň ale i v noci.

Môže vám začať často všetko vypadávať z ruky, neviete si zapnúť gombík na nohaviciach, zaviazať šnúrky na topánkach. Pri dlhšom držaní ruky hore, ale aj spustenej dole môžete cítiť nepríjmené brnenie. Ako si pomôcť? Väčšinou sa operácii nevyhnete. Je potrebné odstrániť zhrubnuté šľachové obaly. Zákrok si nevyžaduje hospitalizáciu, vykonáva sa ambulantne.

Tŕpnutie môže byť sposobené aj poranením nervu v chrbtici, zápalom nervov. Na poranené nervy a regeneráciu treba užívať rybací olej.

Autor: bb
Foto: Shutetrstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa