Prázdniny s vnúčatami: Urobte si ukážkové leto

Prázdniny s vnúčatami: Urobte si ukážkové leto

Prischli vám vnúčatá na celé leto? Alebo vám ich zverili len na niekoľko dní? V oboch prípadoch by ste mali vedieť, ako si ich užiť a nezblázniť sa.

Ak chcete mať kopu spoločných zážitkov, určite neseďte s vnúčatami celé dni pred televízorom. Radšej sa s nimi vyberte do prírody, na výlet či k jazeru, alebo spolu vyplejte od buriny hriadku v záhradke. Dôležité je, aby ste čas trávili spolu a čo najviac na čerstvom vzduchu.

Bazén na dvore
Ak máte záhradku a varujete malé vnúča, poľahky ho zabavíte s vodou, lebo deti ju zbožňujú. Oproti drahým a preľudneným kúpaliskám je lacnejšou alternatívou nafukovací bazén. Kúpite ho takmer všade, a keď do vody vhodíte zopár plastových hračiek, určite sa nebude nudiť.

S dedkom na ryby
Rybačka môže byť pre každého chlapca jeden z najsilnejších letných zážitkov. Pobyt pri vode je nielen upokojujúci, ale môže aj všeličo naučiť. Pre staršie vnúčatá bude vzrušujúca nočná rybačka spojená s opekačkou a so stavaním stanu. Takýto zážitok určite ocenia aj pubertiaci.

V záhradke
Čo pre vás znamená lopotu, pre dieťa môže byť zábava. Stačí, ak mu dovolíte okopať vlastnú hriadku zeleniny či podvečer popolievať kvietky a poriadne sa pri tom zamokriť a zašpiniť. Nechcite ich mať ako zo škatuľky. K pobytu v záhrade patrí aj trocha blata.

Výlet do lesa
Je jedno, či bývate v meste alebo máte chalúpku na kopaniciach. Deti určite ocenia, keď sa s nimi vyberiete do lesa. Vezmite so sebou dostatok vody a nejaké maškrty. Výlet do lesa je zárukou, že sa vnúčatá ani chvíľku nebudú nudiť. Výlet do lesa môžete spestriť hľadaním lesných plodov, stopovaním zvierat a krátkym piknikom.

Útek od babky
To, čo deti zbožňujú a budú na vás milovať, sú dobrodružstvá spojené s tajnou výpravou. Ak si urobíte deň bez babky a vyberiete sa niekam na výlet, nič tým nepokazíte, skôr naopak. Deti totiž láka nepoznané a vzrušuje dobrodružstvo. Keď ich dedko vezme na zmrzlinu do susedného mesta spojený s návštevou parku s preliezačkami, budú z toho nadšené.

Tajomné zákutia
Dajte deťom šancu preskúmať zákutia svojho pôjdu alebo pivnice, kam chodíte len zriedkavo. Naplní ich to vzrušením, budú sa snažiť objavovať nepoznané. Nič to, že sa na povale zašpinia a v pivnici ich vystrašia pavúky či myši. Zažijú dobrodružstvo, za ktoré vám budú vďačné.

Stroj času
Nemusíte ho zostrojiť, stačí, ak vnúčatá zavediete do sveta fantázie. Zájdite s nimi do opustenej sýpky za mestom alebo im ukážte miesto, kde ste sa učili plávať ako dieťa. Je jedno, či s vnúčatami znovu objavíte zabudnuté lesné jazierko alebo im porozprávate strašidelnú historku o príšere z pôjda. Toto všetko deti láka, ale príliš ich nevystrašte.
 
Záhada vyriešená
Stratené sa opäť nájde. Aj tak môže vyzerať hra, ktorá zabaví deti aj vás. Môžete spolu hľadať stratený poklad zahrabaný niekde v záhrade alebo sa vydať na dobrodružnú výpravu v lese. Dôležité je, aby ste sa na to dokonale pripravili. V záhrade alebo v lese poschovávajte rôzne indície. Nakreslite mapu, podľa ktorej budú postupovať, a vymyslite aj lákavú odmenu, ktorú získajú na konci dobrodružstva. Nemusia to byť sladkosti, ale aj stará bábika či autíčko zo zbierky ich rodičov. Prekvapenie ich zaručene poteší.

TIP
Ak máte staršie vnúčatá, úlohy im skomplikujte a z hľadania pokladu môžete vzísť poriadne dobrodružstvo. Isto ocenia takzvaný „geocaching“, teda hru na lov pokladov pomocou GPS súradníc. O čo ide, sa dozviete na internete.

Rozmaznávajte, nevychovávajte
Starí rodičia deti nemajú vychovávať, ale rozmaznávať, tvrdia psychológovia. Mali by si totiž uvedomiť, že sú minimálne o dve generácie starší a prešli inou výchovou ako dnešné deti.

  • Starí rodičia by nemali silou-mocou presadzovať svoje názory. Ak sa vám niečo nepáči, neriešte to s rodičmi pred vnúčatami. Rozoberte to v súkromí medzi štyrmi očami, predídete zbytočným sporom.
  • Prázdniny u starých rodičov majú veľa pozitív. Pomôžu dieťaťu postupne sa osamostatňovať, privyknú ich na nové prostredie, kuchyňu aj posteľ.
  • Je dobré, keď deti spoznajú aj niekoho iného okrem rodičov. A nie je na škodu, keď ich starí rodičia aj trochu rozmaznávajú a doprajú im veci, ktoré im rodičia striktne zakazujú.
  • Vôbec to neznamená, že po návrate z prázdnin u babky budú deti ako odtrhnuté z reťaze. Za krátky prázdninový pobyt totiž starý rodič dieťa neprevychová. Dieťa sa v domácom prostredí rýchlo vráti do zabehaných koľají.

Rada rodičom
Zvážte, ako dlho sú starí rodičia schopní postarať sa o vnúčatá. Myslite na ich zdravotný stav, ale aj na miesto, kde žijú, a na vek dieťaťa. Každé má totiž iné nároky na starostlivosť a možno nevydrží dlhodobé odlúčenie od rodičov.

Chce to pravidlá
Prázdniny u starých rodičov budú naozaj fungovať, keď si určíte pravidlá a dodržíte ich.

  • Nežiadajte od starých rodičov, aby boli pri výchove takí prísni ako vy. Na druhej strane by dedko s babkou mali rešpektovať priania rodičov a vnúčatám napríklad neponúkať smažené rezne či príliš veľa sladkostí, keď si to rodičia neželajú.
  • Najhoršie je, keď starí rodičia povolia vnúčatám všetko, čo im ich rodičia prísne zakazujú. Vnúčatá budú dezorientované a nebudú vedieť, podľa ktorých pravidiel sa majú riadiť.
  • Starí rodičia môžu vnúčatá všeličo naučiť. Upečte s nimi koláč alebo uvarte domáce makové šúľance. Ukážte im, ako sa vyšíva obrus, alebo im zverte starostlivosť o sliepky či králiky. Naučia sa tak zodpovednosti.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa