Pre krásu aj na srdce: Hnedý nápoj zdravia, plný antioxidantov a vitamínov

Pre krásu aj na srdce: Hnedý nápoj zdravia, plný antioxidantov a vitamínov

Kakao nie je len nápoj pre deti, ktorému sa vyhýbame odkedy môžeme legálne piť silnejšie drinky. Je to nápoj zdravia, plný antioxidantov a vitamínov a o jeho pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus počúvame neustále. Doprajte si šálku tohto lahodného nápoja čo najskôr.

Zdravie v kakaových bôboch
Nedávne výskumy účinkov kakaa na ľudský organizmus priniesli zaujímavé výsledky. Ukázalo sa, že pozorovaní domorodí obyvatelia Panamy, ktorí sa výskumu zúčastnili, po konzumácii surových kakaových bôbov takmer vôbec netrpia na kardiovaskulárne ochorenia, diabetes či rakovinu. Podľa profesora Hollenberga z Harvardskej univerzity za ich zdravím stoja práve bôby, obsahujúce látku epikatechín, podobnú svojimi vlastnosťami penicilínu.

Aj flavanoidy, účinné antioxidanty, pomáhajú pacientom so srdcovo-cievnymi chorobami priaznivo vplývať na krvný obeh. Kakaové bôby obsahujú navyše celý rad pre organizmus dôležitých vitamínov a minerálov, napríklad magnézium, kalcium, fosfor, železo, vitamín C, A, B, E a D.

Iné štúdie zasa vravia, že kakao dokáže rovnako efektívne znížiť krvný tlak ako klasické medikamenty. Podľa výskumu by mohlo pravidelné pitie kakaa znížiť riziko srdcových záchvatov až o 20 percent. Pravdaže, nie je kakao ako kakao a vybrať si to správne je prvý dôležitý krok.

Pozor na granulované
Kakao, o ktorého zázračných účinkoch na organizmus sme hovorili, je kakao prírodné, čisté, neupravené. Produkty, po ktorých v supermarketoch siahame najčastejšie, s pravým kakaom majú pramálo spoločné. Stále však ešte môžeme zvoliť zdravší a efektívnejší variant, a to tým, že si vyberieme neprisládzaný horký kakaový prášok. Granulované výrobky sú síce chutné, no zďaleka nedosahujú kvalít kvalitného kakaového prášku.

Kakao pre krásu
Iste ste už počuli o význame kakaového masla pre našu pleť. Maslo sa nachádza v bôboch kakaa a keďže je bohatým zdrojom antioxidantov, zanecháva pleť čistú, hladkú a vyživenú. Je veľmi vhodné pre tehotné ženy, ktoré často bojujú s praskaním kože a tvorením strií.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa